Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Ciągniki rolnicze 0
Ciągniki rolnicze

Ciągniki rolnicze zwane potocznie traktorami są niezastąpionym pojazdem w każdym nowoczesnym gospodarstwie. Pełnią wiele funkcji i wykorzystywane są do pracy w rolnictwie od zaorania pola, przez siew nasion, aż po zbiór plonów. W tym artykule przeczytasz m.in. o tym, jakie są rodzaje traktorów oraz na co warto zwrócić uwagę, kupując ciągnik rolniczy.

Ciągniki rolnicze - czym są oraz jaka jest ich historia i specyfika

Ciągniki rolnicze to pojazdy silnikowe, które zastąpiły konie i od dziesiątek lat ułatwiają gospodarzom pracę na roli. Pierwsze ciągniki rolnicze były pojazdami parowymi o niewielkiej mocy, natomiast obecnie nowoczesne modele traktorów są wyposażone w silniki diesla i ułatwiające kierowanie traktorem systemy elektroniczne.

Dzisiejsze traktory to nie tylko pojazdy rolnicze, lecz zaawansowane technologicznie maszyny o wszechstronnym zastosowaniu. Najnowsze modele ciągników rolniczych wyposażone są w m.in. systemy GPS, automatyczne sterowanie, zaawansowane systemy hydrauliczne, a nawet klimatyzację. Te i inne technologie nie tylko zwiększają wydajność i skracają czas pracy, ale też podnoszą komfort pracy operatora ciągnika.

Najpopularniejsze modele i rodzaje oraz zastosowanie ciągników rolniczych

Na rynku dostępne są różne rodzaje i modele ciągników, których produkcją zajmuje się m.in. znane na całym świecie firmy Massey Ferguson, Ursus, Zetor Tractors, Władimirec (Владимирец).

Ciągniki rolnicze Ursus

Polska firma Ursus to licząca się marka z długoletnią tradycją, sięgającą początków XX wieku i ceniona za prostotę obsługi, trwałość oraz dobry stosunek jakości do ceny.

Firma ta zyskała popularność dzięki produkcji trwałych i niezawodnych ciągników, które stały się głównym sprzętem używanym w polskim rolnictwie. Marka Ursus posiada w swojej ofercie szeroki wybór ciągników, od modeli przeznaczonych do mniejszych prac po ciężkie ciągniki rolnicze.

Ciągniki rolnicze Massey Ferguson

Massey Ferguson to jedna z najlepszych światowych marek w produkcji ciągników i sprzętu rolniczego. Firma, ta ma swoje korzenie w Kanadzie i jest znana z niezawodności swoich pojazdów i maszyn rolniczych. Massey Ferguson posiada szeroką ofertę ciągników, od małych, przeznaczonych do prac ogrodniczych, po duże, mocne maszyny dla rolnictwa przemysłowego. Dlatego ciągniki marki Massey Ferguson są popularne na całym świecie, szczególnie za ich wszechstronność, zaawansowaną technologię oraz trwałość.

Ciągniki rolnicze Zetor Tractors

Zetor Tractors to czeska firma produkująca ciągniki od 1946 roku i znana na całym świecie z solidności i prostoty konstrukcji. Ciągniki marki Zetor charakteryzują się prostotą, wytrzymałością oraz łatwością w serwisowaniu, co czyni je popularnymi wśród rolników ceniących niezawodność i tanią eksploatację.

Ciągniki rolnicze Władimirec T-25 (Владимирец)

Władimirec (Владимирец) to rosyjski producent ciągników, który znany jest z produkcji małych i średnich ciągników, które są cenione za ich prostotę, niezawodność i łatwość w obsłudze. Ciągniki Władimirec, dzięki swojej wytrzymałości i prostocie konstrukcji są najczęściej stosowane w małych i średnich gospodarstwach.

Każda z tych firm posiada pojazdy posiadające unikalne cechy i zalety do globalnego rynku ciągników rolniczych, oferując różnorodne rozwiązania, które mogą spełnić ich specyficzne potrzeby i wymagania rolników.

Rodzaje i zastosowanie ciągników rolniczych

Wśród ofert tych marek oraz innych firm zajmujących się produkcją maszyn i pojazdów rolniczych znajdują się m.in. następujące rodzaje ciągników:

  • ciągniki uniwersalne - jak sama nazwa wskazuje, są to traktory o wszechstronnym zastosowaniu, używane do różnych prac polowych, transportu oraz obsługi innych maszyn rolniczych;
  • ciągniki specjalistyczne - traktory te są przeznaczone do konkretnych zadań czy profili gospodarstw rolniczych, np. ciągniki przystosowane do pracy w sadach lub zadaszonych szklarniach;
  • mini ciągniki (kompaktowe) - to niewielkiej wielkości traktory, które są lekkie oraz łatwe w obsłudze, więc idealne do pracy w małych gospodarstwach i ogrodach;
  • ciągniki 4WD - są to ciągniki rolnicze z napędem na cztery koła, ze wzg. na lepszą przyczepność i moc pociągową sprawdzają się przy ciężkich pracach w trudnym terenie;
  • ciągniki gąsienicowe - przeznaczone są do pracy na bardzo miękkich i bagnistych terenach, czyli tam, gdzie traktory ze zwykłymi kołami mogłyby się zapadać;
  • ciągniki z ładowaczem - te pojazdy wyposażone są w ładowacz, dzięki czemu są wykorzystywane do załadowania i transportu, np.zielonki służącej do karmienia zwierząt;
  • ciągniki z przegubem (Articulated) - masywne traktory z przegubem, ułatwiają manewrowanie ciągnikiem rolniczym i dlatego są używane do pracy z dużymi przyczepami.

Każdy z poszczególnych modeli ciągników ma określone parametry dotyczące m.in. mocy silnika, a wybór odpowiedniego traktora zależy od specyfiki i danego gospodarstwa.

Na co należy zwrócić uwagę kupując ciągnik rolniczy

Przed zakupem ciągnika rolniczego warto wziąć pod uwagę wielkość, rodzaj oraz potrzeby gospodarstwa. Dostępne na rynku modele różnych marek i modele mają różne wyposażenie oraz funkcje. Dlatego przed zakupem ciągnika ważne jest, aby zapoznać się ze specyfikacją poszczególnych modeli, a także odpowiedzieć sobie na kilka istotnych pytań dotyczących m.in.:

  • potrzeb gospodarstwa - zastanów się nad rodzajem i zakres prac, do których będziesz wykorzystywał ciągnik rolniczy. Dokonując wyboru modelu traktora, warto wziąć pod uwagę wielkość gospodarstwa, jego rodzaj oraz charakterystykę terenu pól uprawnych;
  • mocy i wielkości silnika - biorąc pod uwagę wielkość i rodzaj powierzchni gospodarstwa należy wybrać odpowiedni silnik ciągnika rolniczego. Ponieważ za duża moc silnika to nadmierne zużycie paliwa, natomiast mały silnik to zbyt mała wydajność ciągnika rolniczego;
  • wyposażenia - warto też zastanowić się nad tym, jakie dodatkowe funkcje są dla Ciebie ważne. Różne modele ciągników rolniczych mogą mieć dodatkowe wyposażenie takie jak np. złącza do poszczególnych maszyn rolniczych, systemy GPS, automatyczne sterowanie.

Dodatkowo przed zakupem ciągnika rolniczego warto przeczytać opinie na temat danego modelu traktora oraz dowiedzieć się, czy serwis i części zamienne są łatwo dostępne. Warto też zapoznać się z warunkami gwarancji poszczególnych producentów i porównać cenę do parametrów silnika, wyposażenia oraz renomy producenta.

Podsumowując, ciągniki rolnicze to nie tylko pojazdy, ale przede wszystkim niezastąpione wyposażenie każdego gospodarstwa. Duży wybór modeli (od kompaktowych, zwinnych traktorów, idealnych do prac w ogrodach, po wielkie maszyny na gąsienicach przeznaczonych do obsługi dużych upraw), umożliwia odpowiedni wybór ciągnika.

Z kolei dobrze dobrany do specyfiki gospodarstwa oraz odpowiednio serwisowany ciągnik rolniczy będzie ważnym i wszechstronnie wykorzystywanym przez wiele lat elementem rolniczego wyposażenia.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdują się m.in. części do pojazdów rolniczych m.in. takich jak: Ursus C-330, Ursus C-360, Ursus C-385, Massey Ferguson, Władimiriec T-25 i Zetor 5211, Zetor 6211, Zetor 7011, Zetor 7211, Zetor 5245, Zetor 7245 oraz innych. Odwiedź nasz sklep rolniczy lub skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji.

3 najczęściej zadawane pytania na temat ciągników rolniczych

Czy na ciągnik rolniczy potrzebne jest prawo jazdy?

Tak, do prowadzenia traktora lub ciągnika rolniczego, z przyczepą, której masa całkowita nie przekracza 750 kg, uprawnia kat. B. Natomiast jeśli waga traktora z przyczepą jest większa, należy mieć prawo jazdy kat. B+E lub kat. T. Warto dodać, że prawo jazdy kat. T może uzyskać osoba, która ma ukończone16 lat.

Czy warto inwestować w używany ciągnik rolniczy?

Zakup używanego ciągnika może być dobrą opcją, szczególnie dla rolników z ograniczonym budżetem lub mających małe gospodarstwa. Przed zakupem używanego ciągnika rolniczego ważne jest, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny i historię serwisową pojazdu.

Czy traktor to ciągnik rolniczy?

Powszechnie w rolnictwie ciągniki rolnicze nazywane są traktorami, jednak w niektórych publikacjach ciągnikami nazywa się szerszą grupę pojazdów, do których zaliczane są traktory.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl