Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Kantar dla konia 0
Kantar dla konia

Uzdy są niezbędnym elementem wyposażenia każdego jeźdźca, ponieważ umożliwiają kontrolowanie i komunikację z koniem nie tylko podczas jazdy, ale też w trakcie pielęgnacji, karmienia i zabiegów leczniczych. Dostępnych jest kilka rodzajów uzd, których wybór dostosowuje się do potrzeb zarówno konia, jak i jeźdźca. Najprostszym i jednocześnie bardzo często wykorzystywanym rodzajem uzd są kantary. Z naszego artykułu dowiesz się, do czego służą kantary i jakie są ich rodzaje oraz wielkości.

Co to jest kantar?

Kantar to rodzaj prostej uzdy, która zamiast wędzidła posiada metalowe kółko. Kantary przeznaczone są dla zwierząt hodowlanych, takich jak krowy, byki, cielaki, osły czy konie. Tego rodzaju uzda pozwala na wygodne prowadzenie, czyszczenie lub wykonywanie innych czynności przy zwierzętach.

Do czego służą kantary u koni?

Kantary i inne uzdy są niezbędnym elementem uprzęży bez którego nie obędzie się żaden właściciel konia. Zakłada się go między innymi prowadząc konia do boksu czy na padok.

Ponadto kantar niezbędny jest podczas zabiegów pielęgnacyjnych oraz wizyt weterynarza. Dzięki niemu można złapać konia i przywiązać go przed zabiegiem, żeby zadbać o bezpieczeństwo konia i człowieka. Aby kantar prawidłowo spełniał swoją funkcję musi być odpowiednio dobrany do konia.

Jak prawidłowo dobrać kantar dla konia?

Dobrze dobrany kantar to taki, który zapewnia zwierzęciu należyty komfort i jest dostosowany do potrzeb jego opiekuna.

Wielkość elementów wchodzących w jego skład powinna być dopasowana do gabarytów konia. Dlatego, aby wybrać właściwy rozmiar należy dokonać dwóch pomiarów: po pierwsze zmierzyć obwód nosa konia oraz obwód głowy. Do wyboru producenci proponują kilka rozmiarów kantarów:

  • Shetty (rozm. 0) - przeznaczone są dla koni szetlandzkich i źrebiąt. W przypadku koni poniżej 1 roku życia, najczęściej stosuje się natomiast kantary typu foal.
  • Pony (rozm. 1) - dedykowane są rocznym wierzchowcom oraz kucom.
  • Cob (rozm. 2) - najczęściej stosowane są u kuców dużych ras, takich jak hucuły czy koniki polskie. Kantary typu cob nadają się także dla zwierząt ras średnich.
  • Full (rozm. 3) - kantary w rozmiarze 3 przeznaczone są dla ras fryzyjskich, holsztyńskich i wielkopolskich, mniejszych przedstawicieli koni śląskich, a także wierzchowców trakeńskich i małopolskich.
  • Xfull (rozm. 4) - duże kantary stosuje się w przypadku koni zimnokrwistych, takich jak konie ardeńskie, konie belgijskie czy perszerony.

Rodzaje kantarów dla koni

Dostępne na rynku kantary mogą różnić się od siebie między innymi materiałem wykonania i funkcjonalnością.

Pierwsze z dostępnych rozwiązań to akcesoria taśmowe. Produkuje się je z nylonowych pasków i są one wyposażone w okucia, które występują w różnych kolorach. Kantary tego typu posiadają regulację umieszczoną na pasku potylicznym. Składa się ona z dziurki oraz przesuwanego przez klamrę pasa. Niektóre uzdy taśmowe posiadają zapięcie pod gardłem na karabińczyk.

Następnym rodzajem kantarów są uzdy sznurkowe, inaczej nazywane halterami. Składają się one z jednego kawałka mocnego, odpowiednio plecionego sznurka. Uzdy tego typu znajdują zastosowanie podczas jazdy bez wędzidła, ogłowia i prowadzenia. Natomiast na halterze nie można przywiązywać konia i wypuszczać go na padok.

Kolejnym rodzajem kantarów są uprzęże skórzane. Do ich produkcji wykorzystuje się naturalną i ekologiczną skórę. Skórzane uzdy bardzo dobrze sprawdzają się podczas zawodów, wystaw, pokazów oraz sesji zdjęciowych ponieważ mają elegancki wygląd. Często posiadają też regulację na pasku potylicznym lub nachrapniku. Poza modelami gładkimi, dostępne są także dekoracyjne kantary, na przykład z połyskującymi kryształkami.

Podsumowując, kantary pozwalają na wykonanie wielu czynności związanych z hodowlą i opieką nad końmi lub bydłem. W związku z tym należą one do elementarnego wyposażenia każdego jeźdźca, stajennego i hodowcy. Natomiast aby kantar spełniał swoją funkcję oraz był przyjazny zarówno dla zwierzęcia, jak i opiekującego się nim człowieka, kantar powinien być odpowiednio dobrany. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów i rozmiarów uzd, dlatego jej wybór powinien być poprzedzony zaznajomieniem się ze specyfikacją poszczególnych rodzajów kantarów oraz właściwym zmierzeniem zwierzęcia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl