Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Konie zimnokrwiste 0
Konie zimnokrwiste

Odkrycia archeologiczne dowodzą, że konie i ludzie mieli, ze sobą styczność co najmniej 20 tysięcy lat p.n.e. Natomiast oswajanie koni miało już miejsce w epoce brązu. Po setkach lat hodowli współcześnie wyróżnia się trzy typy koni: kuce, konie gorącokrwiste i konie zimnokrwiste zwane łagodnymi olbrzymami. Przeczytaj, jak wyglądają i czym się charakteryzują potomki leśnego tarpana, czyli konie zimnokrwiste.

Czym się charakteryzują konie zimnokrwiste?

Charakterystyczną cechą koni zimnokrwistych jest ich masywna budowa ciała i silne mięśnie. Sylwetka tych koni jest proporcjonalna, mają szeroki, prosty grzbiet i mocne nogi. Ich kopyta są zwykle duże i zwarte, co zapewnia dobrą stabilność, lecz ze względu na swoją wagę i budowę wolniej się poruszają. Głowa koni zimnokrwistych także jest duża i ma szerokie czoło, a na szyi jest wyraźny grzebień. Mają one też duże, okrągłe oczy, które często są wyraziste i przyjazne, a nos jest zwykle szeroki. Konie zimnokrwiste pomimo swojej masy, są znane ze swojego łagodnego i spokojnego usposobienia. Określane są jako zwierzęta ciepłe i przyjazne, co czyni je doskonałymi towarzyszami ludzi. Według hodowców cechują się inteligencją, chęcią współpracy i lojalnością wobec swojego właściciela. Ponadto konie zimnokrwiste są zwierzętami stadnymi i uwielbiają towarzystwo innych koni. Pomimo swojego zimnokrwistego temperamentu potrzebują dużo ruchu i aktywności, do tego, aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie.

Pochodzenie koni zimnokrwistych

Konie zimnokrwiste ze względu na swoją siłę i wytrzymałość, od czasu, gdy towarzyszą ludziom, są wykorzystywane jako zwierzęta robocze, w rolnictwie, transporcie i w leśnictwie. Natomiast ze względu na swoje łagodne usposobienie są również często używane jako konie terapeutyczne i jeździeckie. Niektórzy badacze twierdzą, że konie zimnokrwiste są potomkami leśnych tarpanów, których ostatni przedstawiciele wymarły na Ukrainie pod koniec XIX wieku. Pierwsze wzmianki o hodowli koni zimnokrwistych pochodzą już z późnego średniowiecza, kiedy to zaczęto krzyżować konie europejskie z ciężkimi końmi azjatyckimi. W ciągu ostatnich 300 lat hodowla koni zimnokrwistych rozszerzyła się na całą Europę, a każda pierwotna hodowla skupiła się na wyselekcjonowaniu i rozwinięciu cech charakterystycznych dla swojej rasy.

Jakie rasy koni należą do koni zimnokrwistych?

Konie zimnokrwiste były hodowane głównie ze względu na siłę, wytrzymałość i zdolność do wykonywania ciężkich zadań. Doceniono je również za łagodne usposobienie i łatwość w hodowli i prowadzeniu. Rasy należące do typu koni zimnokrwistych pochodzą głównie z Europy, a do najbardziej znanych ras zimnokrwistych zalicza się:

Shire - pochodzi z Wielkiej Brytanii i należy do największych ras koni, wykorzystywanych głównie do transportu leśnego.

Suffolk Punch - to również brytyjska rasa koni, znana ze swojej wytrzymałości wykorzystywana do prac rolnych.

Belg - rasa pochodząca z Belgii, cechuje się dużą masą (nawet ponad tonę) i siłą dlatego używany jest do ciężkich prac rolniczych i leśnych.

Percherony - pochodzący z Francji, a dokładniej z Normandii były wszechstronnie wykorzystywane zarówno do pracy w rolnictwie, jak i jako konie wojenne.

Noriker - austriacka rasa koni o mocnej budowie, często wykorzystywana w pracy rolniczej na terenach górskich. Podsumowując, typ koni zimnokrwistych to duże i silne zwierzęta, które cechuje łagodne i przyjazne usposobienie, dlatego nazywane są łagodnymi olbrzymami. Lubią pracować z ludźmi i innymi końmi, są więc doskonałymi towarzyszami zarówno w pracy, jak i w życiu codziennym.

Jeżeli szukasz części zamiennych do maszyn rolniczych to dobrze trafiłeś. Wejdź i sprawdź nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do ciągników i maszyn rolniczych w bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl