Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Siew kukurydzy 0
Siew kukurydzy

Kukurydza to roślina zbożowa z rodziny wiechlinowatych, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród polskich rolników. Do jej głównych atutów zalicza się szybki, efektywny postęp hodowlany oraz duża tolerancja na suszę. Co warto wiedzieć na temat siewu kukurydzy?

Wpływ na przebieg siewu kukurydzy ma kilka czynników. Jednym z nich jest FAO, które określa ilość ciepła, jaką roślina musi zgromadzić oraz czas niezbędny do osiągnięcia dojrzałości zbiorowej od fazy wyrzucenia wiech. Odmiany o wysokim FAO mają najczęściej ziarno typu DENT. W ich przypadku nie zaleca się przyspieszania procesu siewu, co jest związane z dużą wrażliwością na spadki temperatur. Na naszej szerokości geograficznej, ryzykowny jest wysiew kukurydzy o FAO powyżej 280. Związane jest to z brakiem możliwości oddania wody przez ziarna późną jesienią. Na północy Polski najczęściej sieje się gatunki o wczesnym lub średnio — wczesnym FAO. Przeważnie są to odmiany typu FLINT.

Jeżeli szukasz części zamiennych do maszyn rolniczych to dobrze trafiłeś. Wejdź i sprawdź nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do ciągników i maszyn rolniczych w bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach.

Jak wybrać najbardziej optymalny termin do siewu kukurydzy? Zależy to zarówno od warunków atmosferycznych, takich jak temperatura i wilgotność gleby, jak i wczesności oraz rodzaju odmiany i czasu, jakim dysponujemy. Jeżeli chodzi o pierwszy z wymienionych czynników, optymalna temperatura do wysiewu gleby jest wyliczana według następującego wzoru: temperatura maksymalna + temperatura minimalna/2 - 6. Odmiany typu DENT, aby wykiełkować wymagają temperatury na poziomie 8 — 10 stopni Celsjusza. Optymalna temperatura w ich przypadku to 12 stopni Celsjusza. Jeżeli chodzi o gatunki typu FLINT, wymagają one temperatury wynoszącej co najmniej 6 stopni Celsjusza. Optymalne warunki dla nich to minimum 8 stopni Celsjusza. Wilgotność gleby jest niezbędna do kiełkowania roślin. W przypadku kukurydzy, ziarno musi aż trzykrotnie zwiększyć swoją objętość, aby mogło zakiełkować.

Średnia głębokość siewu kukurydzy wynosi między 2 a 8 centymetrów. Są to jednak wartości skrajne i roślinę tę najczęściej sieje się na głębokości wynoszącej pomiędzy 3 a 5 centymetrów. Ulega ona zwiększeniu przy wczesnych wjazdach w pole oraz przy niedoborze wody w glebie. Wpływ na głębokość siewu kukurydzy ma także stanowisko. W przypadku glebach lżejszych są to 3 — 4 centymetry, cięższych — 4 — 6 centymetrów.

Szukasz części zamiennych do siewnika? Wejdź i sprawdź nasz katalog części do siewnika z pełną ofertą części do siewnika w konkurencyjnych cenach.

Podczas suchej, ciepłej wiosny, termin siewu kukurydzy należy przyspieszyć o około 7 — 14 dni. Optymalny początek jej zasiewu to około 15 IV. Rośliny tej nie należy siać wcześniej. Co do opóźniania zasiewów, jest ono zasadne wówczas, gdy optymalny termin siania jest zimny i deszczowy. Zaleca się wówczas poczekać na dogodne warunki. Wynika to z tego, iż kukurydza źle toleruje glebę nadmiernie zbitą i wilgotną. Roślina ta dobrze znosi niskie pH gleby. Stanowiska o niskiej bonitacji (mowa tu o glebach V i VI klasy) nie dają szansa na wysokie plany ziarna, zwłaszcza podczas suchego lata. Rozwiązaniem takiej sytuacji może być dobór odmian dobrze je tolerujących.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl