Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Sieczkarnia do słomy - zasada działania, rodzaje 0
Sieczkarnia do słomy - zasada działania, rodzaje

Sieczkarnie do słomy są bardzo przydatnymi maszynami w gospodarstwach rolnych, w których uprawiane są zboża. Z tego artykułu dowiesz się, jak działają sieczkarnie do słomy oraz jaki model warto wybrać do danego gospodarstwa.

Czym jest i do czego służy sieczkarnia do słomy?

Sieczkarnia do słomy to maszyna rolnicza służąca do cięcia słomy, a także traw i niektórych zbóż na małe kawałki, czyli tzw. sieczkę. W rolnictwie używa się sieczkarni, ponieważ słoma po sieczce jest łatwiejsza do transportu, przechowywania i użycia.

Sieczkę wykorzystuje się najczęściej jako paszę dla zwierząt lub jako materiał do ściółki w stajni czy oborze. Ponadto sieczkę zaczęto używać także do produkcji biomasy, czyli ekologicznej formy odnawialnej energii.

Zasada działania sieczkarni do słomy

Pierwsze maszyny służące do siekania słomy pojawiły się w XIX wieku i zastąpiły one rzezaki, czyli ręczne narzędzia podobne do kosy służące do krojenia sieczki. Ręczne, tradycyjne sieczkarnie są oparte na działaniu dawnego rzezaka, w którym zastosowano mechanizm obrotowego ruchu noża oraz mechanizm podający słomę do rozdrobnienia. Obecnie rozwiązania te są głównym mechanizmem w maszynach do zbioru i rozdrabniania roślin na pasze, czyli sieczkarni. Sieczkarnie mogą być dodatkowym wyposażeniem innych maszyn rolniczych np. kombajnów lub osobną maszyną do niszczenia roślin.

Sieczkarnie głównie tną i rozdrabniają słomę na mniejsze kawałki, a ten prosty proces, opiera się na skoordynowanym działaniu kilku różnych mechanizmów.

Najpierw słomę (lub inną roślinę) wprowadza się do sieczkarni najczęściej za pomocą przenośnika taśmowego lub bębna podającego, która jest przenoszona do tzw. systemu cięcia.

System cięcia stanowi główny mechanizm sieczkarni i składa się z serii ostro zakończonych noży lub ostrzy zamocowanych na obrotowym bębnie, lub tarczy. Gdy słoma jest wprowadzana do systemu cięcia, ostrza sieczkarni przecinają ją na drobne kawałki. System cięcia w zależności od rodzaju sieczkarni napędzany jest przy pomocy ręcznej korby lub kutej końcówki podłączonej do koła zamachowego.

Po pocięciu sieczka jest wyrzucana z maszyny za pomocą systemu wydmuchu. System ten może składać się z prostej rury wydmuchu, która kieruje przetworzoną słomę na zewnątrz. Mechanizm ten może też obejmować bardziej skomplikowany system transportu, który przenosi sieczkę do innego miejsca.

Rodzaje sieczkarni do słomy

Sieczkarnie podzielone są na maszyny stacjonarne, samojezdne lub dołączane do innych maszyn rolniczych. Kolejny podział dotyczy zastosowanego rodzaju mechanizmu zasilającego, np. sieczkarnie spalinowe lub ręczne.

Sieczkarnia do słomy samojezdna

Sieczkarnia do słomy samojezdna to ten rodzaj maszyny, która może się sama przemieszczać po polu i przetwarzać słomę na sieczkę. Jest ona wyposażona we własny silnik, który napędza zarówno system cięcia, jak i system napędu, umożliwiający jej pracę i przemieszczanie się.

Samojezdne sieczkarnie do słomy są zazwyczaj napędzane silnikami diesla, czyli ropą.

Samojezdne sieczkarnie przeznaczone są głównie do dużych gospodarstw, w których jest wiele hektarów pól uprawnych i warto przerobić słomę na sieczkę.

Sieczkarnia do słomy napędzane ciągnikiem lub kombajnem

Sieczkarnie zwane PTO (Power Take Off) są montowane na ciągniku i napędzane przez wałek odbioru mocy z ciągnika.

Podobnie działają sieczkarnie montowanego bezpośrednio na kombajnach zbiorowych. Wówczas słoma jest automatycznie siekana podczas zbierania zbóż. W chwili gdy kombajn bez sieczkarni zbiera ziarno, słoma jest zwykle wyrzucana z tyłu maszyny w długich kawałkach. Natomiast dzięki sieczkarni zamontowanej na kombajnie, słoma, zanim zostanie wyrzucona, jest siekana na drobniejsze kawałki.

Takie sieczkarnie do słomy są dobrze przystosowane do obsługi dużych ilości słomy i są najczęściej używane do obsługi dużych gospodarstw.

Sieczkarnia do słomy przenośna

Przenośna sieczkarnia do słomy jest zaprojektowana tak, aby była łatwa do transportu (przenoszenia) z miejsca na miejsce. Maszyny te są mniejsze i lżejsze od ich stacjonarnych i samojezdnych sieczkarni i w zależności od modelu są napędzane na różne sposoby: ręcznie, spalinowo lub elektrycznie.

Takie maszyny są odpowiednie dla rolników posiadających umiarkowaną ilość hektarów i niemających miejsca do przechowywania maszyny lub dla tych, którzy chcą mieć możliwość szybkiego i łatwego jej przemieszczania w razie potrzeby.

Takie przenośne sieczkarnie mają jednak pewne ograniczenia, np. nie są w stanie obsłużyć tak dużej ilości słomy oraz wymagają więcej pracy od jej operatora, gdyż nie mają wiele automatycznych funkcji.

Sieczkarnia do słomy stacjonarna

Stacjonarne sieczkarnie do słomy są zazwyczaj napędzane przez silnik elektryczny, rzadziej przez spalinowy. Natomiast ręczne sieczkarnie do słomy przechodzą do lamusa i używane są już w niewielu gospodarstwach.

Tego rodzaju maszyny najczęściej są używane w dużych gospodarstwach rolnych lub w przemyśle, czyli tam, gdzie jest potrzeba przetwarzania dużych ilości słomy. Stacjonarne sieczkarnie cechują się dużą wydajnością i zdolnością do ciągłego działania przez długie okresy. Natomiast są one droższe w zakupie i eksploatacji, niż inne rodzaje tych maszyn oraz wymagają stałego miejsca instalacji.

Podsumowując, sieczkarnie do słomy są niezbędnymi maszynami w gospodarstwach, w których uprawia się zboża pozostawiające słomę. Wybór odpowiedniego rodzaju sieczkarni do słomy zależy przede wszystkim od wielkości gospodarstwa. Jednak bez względu na wybór modelu maszyny wszystkie sieczkarnie do słomy, wymagają odpowiedniej eksploatacji i konserwacji. Warto także pamiętać o konieczności przestrzegania przepisów BHP podczas korzystania z urządzenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl