Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Sadzarka do ziemniaków 0
Sadzarka do ziemniaków

Sadzarka do ziemniaków to jedna z maszyn, z którą można się spotkać w gospodarstwach rolnych. Jak działa? Czym kierować się przy jej wyborze?

Jakie są główne zalety sadzarki do ziemniaków? Przede wszystkim, pozwala ona na szybkie posadzenie ziemniaków na dużym obszarze. Cały materiał do sadzenia jest tutaj umieszczany na tej samej głębokości. Uzyskiwane z pomocą sadzarki rzędy są gładkie, a odległość pomiędzy poszczególnymi krzakami — identyczna. Maszyna ta znacząco ułatwia pielęgnację sadzonej, pozwalając na wykorzystywanie specjalistycznego sprzętu do zbioru.

Sadzarki do ziemniaków pracujące wraz z ciągnikami jednoosiowymi mają zbliżoną konstrukcję. Posiadają między innymi prostokątny lub stożkowy zasobnik, w którym umieszcza się sadzeniaki. Łatwość poruszania się jednostki gwarantują tu koła przymocowane do ramy. Pług oraz motyka talerzowa są z kolei przytwierdzone do konstrukcji. Niekiedy do czynienia mamy z maszynami wyposażonymi w dodatkowy zbiornik na nawóz.

Sadzarka najwyższą skuteczność osiąga wówczas, gdy wielkość bulw jest wyrównana na 2 frakcje: 3,0 — 4,5 centymetra oraz 4,5 — 6 centymetrów. Ziemniaki można sadzić w redlinach, zagonach lub na płasko. Jeżeli chodzi o pierwsze z nich, ich rozstaw w poszczególnych krajach jest zróżnicowany. W Polsce najczęściej wynosi on 62,5 oraz 67,5 centymetra. Niekiedy jednak można spotkać się z rozstawem wynoszącym 75 lub 90 centymetrów.

Jak działają sadzarki do ziemniaków? Zasada funkcjonowania poszczególnych modeli jest podobna. Przy pomocy pługa, w ziemi tworzy się bruzda o danej głębokości. Kolejny etap to umieszczanie sadzeniaków w uprzednio wykonanej bruździe, z określonym odstępem czasu. Na koniec, przy pomocy redlicy talerzowej lub skrzydełkowej zamyka się bruzdę ziemią. Na rynku można się spotkać z modelami sadzarek, które przed sadzeniem aplikują nawóz i zaprawiają sadzeniaki.

Jakiego rodzaju sadzarki do ziemniaków najlepiej sprawdzają się w niewielkich gospodarstwach i przydomowych działkach? Godnym polecenia rozwiązaniem są sadzarki jednorządowe współpracujące z ciągnikami wyposażonymi w TUZ kategorii 1N. W czasie jednego cyklu roboczego wykonują one wszystkie niezbędne prace, takie jak tworzenie bruzd, automatyczne sadzenie ziemniaków, obsypywanie je ziemią i formowanie redlin.

Sadzarki mogą sadzić ziemniaki w następujący sposób: przy zmiennej odległości w rzędzie wynoszącej 29 centymetrów, 32 centymetry lub 35 centymetrów (dotyczy to kół metalowych), przy stałej odległości na poziomie 32 centymetrów (w przypadku kół gumowych) oraz z zachowaniem głębokości sadzenia wynoszącej 10 — 15 centymetrów.

Do małych oraz średnich gospodarstw bardzo dobrze nadają się proste sadzarki dwurzędowe. Maszyny tego typu osiągają wydajność na poziomie 0,3 — 0,5 ha/h. Ich główną zaletą jest niskie zapotrzebowanie na moc silnika. Sadzarki do ziemniaków tego typu są także lekkie, co znacząco ułatwia ich agregowanie z ciągnikami o mocy wynoszącej 30 — 40 KM.

Zapraszamy do przejrzenia naszej oferty części do sadzarki dzięki którym szybko i sprawnie samodzielnie naprawisz własną sadzarkę do ziemniaków. Oferujemy również w dobrej cenie widły do ziemniaków

Zobacz także nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do maszyn rolniczych.

Sprawdź nasze produkty z tej kategorii: 

[product id="924, 925, 926, 927, 928, 929, 3252, 3253, 3430"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl