Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Rozrzutnik obornika. Jak jest zbudowany, jak działa i jaki roztrząsacz obornika wybrać? 0
Rozrzutnik obornika. Jak jest zbudowany, jak działa i jaki roztrząsacz obornika wybrać.

Rozrzutnik obornika (nazywany również roztrząsaczem obornika) jest maszyną rolniczą, która ma za zadanie rozdrabniać, rozwozić oraz równomiernie rozrzucać obornik na polu. Odgrywa on niezwykle istotną rolę podczas nawożenia i użyźniania ziemi. Tym, co go wyróżnia jest prosta budowa, a co za tym idzie niska cenę oraz łatwa dostępność części.

Jak jest zbudowany rozrzutnik obornika?

Rozrzutnik obornika z wyglądu przypomina dużą przyczepę. Starsze modele są wyposażone w dwie osie, nowoczesne w jedną, z kołami, które mają za zadanie zwiększać ładowność maszyny. Sprawia to, że nieco mniejsze ciągniki o znacznie słabszej mocy są w stanie bez przeszkód obsługiwać rozrzutnik. Niewątpliwą zaletą omawianej maszyny jest również łatwe manewrowanie, które odgrywa niezwykle istotną rolę podczas wszelkiego rodzaju prac polowych.

Podstawowy element rozrzutnika obornika to skrzynia załadunkowa. Musi być ona na tyle duża, aby była w stanie pomieścić duże ilości obornika - na rynku dostępne są urządzenia będące w stanie jednorazowo obsłużyć nawet 20 ton. Idealna skrzynia załadunkowa to taka, która jest wytrzymała i odporna na korozję. Do produkcji tego elementu wykorzystuje się blachę o zróżnicowanej wytrzymałości i grubości od 4 do 8 milimetrów. Im jest ona grubsza, tym większa masa skrzyni, co przyczynia się do redukcji ładowności maszyny. We wnętrzu skrzyni znajdują się 2 rzędy przenośników łańcuchowych sterowanych hydraulicznie. Pozwala to na płynne sterowanie zarówno ruchem, jak i prędkością przenośnika.

Jak dokładnie działa rozrzutnik obornika?

Jego głównym zadaniem, jak sama nazwa wskazuje, jest rozrzucanie po polu obornika lub nawozu naturalnego, takiego jak torf, kompost czy nawozy zielone. Odbywa się to za pośrednictwem obracających się noży, które tną i rozrzucają nawóz podawany przez przenośnik. Wałek i noże mogą być umieszczone pionowo lub poziomo, w zależności od wykorzystanego nawozu. Uprzednio rozdrobniony obornik opuszcza skrzynię przez boczną lub tylną burtę. Moment obrotowy na wałku jest przenoszony dzięki zasilaniu ciągnika. Wyrzut obornika może mieć zasięg sięgający 25 metrów. Po demontażu adapteru i zamontowaniu burty, maszyna ta pełnić może funkcję przyczepy.

Jaki rozrzutnik obornika wybrać?

Idealny rozrzutnik obornika to taki, który jest dopasowany do możliwości oraz mocy traktora i przeprowadzanych prac. Powinien on gwarantować wydajne, bezpieczne oraz komfortowe użytkowanie. Decydując się na zakup rozrzutnika obornika renomowanego producenta, można zyskać pewność bezawaryjnej pracy, bez względu na panujące warunki. Co więcej, takie urządzenia nie wymagają częstej konserwacji. Wbrew pozorom, wykorzystuje się je nie tylko w rolnictwie. Rozrzutnik obornika zastosowanie znajduje również w leśnictwie i budownictwie.

Sklep rolniczy Agrel posiada w swojej ofercie części do rozrzutnika obornika. Zapraszamy do zakupów.

Zobacz także nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do maszyn rolniczych.

Sprawdź nasze produkty z tej kategorii: 

[product id="822, 826, 835, 837, 865, 883"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl