Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Pszczoła muraka ogrodowa. Jak hodować pszczoły muraki. 0
Pszczoła muraka ogrodowa

Pszczoły muraki, choć nie należą do pszczół miodnych, to są niezwykle pożytecznymi owadami, gdyż bardzo wydajnie zapylają rośliny. Ponadto charakteryzują się łagodnym usposobieniem i nie atakują, dlatego możemy hodować je w ogrodach. Przeczytaj kilka ciekawostek dotyczących pszczół ogrodowych i ich hodowli.

Pszczoły muraki, czym się charakteryzują te owady.

Pszczoły muraki to 18 gatunków pszczół występujących w środkowej i południowej Europie. W Polsce zamieszkują sady, łąki i ogrody na terenie całego kraju, a najczęściej występującym ich gatunkiem są pszczoły ogrodowe.

Pszczoły muraki należą do tzw. pszczół samotnych, czyli niewspółżyjących z innymi owadami. Nie są one miododajne i określane są jako tzw. pszczoły dzikie, natomiast ich zaletą jest bardzo duża wydajność w zapylaniu roślin (także w namiotach foliowych). Ten gatunek pszczół zapyla aż do sześciu razy więcej kwiatów niż pszczoły miodne. Należy jednak pamiętać, że pszczoły muraki oddalają się od swojego domku tylko na około 300 metrów, dlatego ważne jest, by ich schronienie znajdowało się blisko roślin.

Pszczoły muraki różnią się wielkością; samice mają od 10 do 12 mm długości, natomiast samce są mniejsze i ich długość wynosi ok. 8-10 mm. Ubarwienie głowy samicy jest czarne, a samców jasnożółte, ponadto samce mają dłuższe od samic czułki.

Rozwój pszczoły samotnicy

Pierwsze z kokonu wydostają się samce i czekają na samice, które zaczynają latać kilka dni później. Zapłodnione tuż po opuszczeniu kokonu samice szukają miejsca na gniazdo blisko swojego matecznika. Korzystają z pustej łodygi lub rośliny mającej otwory po szkodnikach i lepią w otworach ścianki z gliny, następnie gromadzą pyłek i składają jaja. Po złożeniu jaj zamykają otwór gliną i tworzą kolejną „lepiankę”, w której ponownie składają jaja. Samice mogą stworzyć nawet 15 takich komórek, w których złożą średnio 20 jaj.

Z jaja po tygodniu tworzy się larwa i karmi się pozostawionym pyłkiem. Po następnych 4 tygodniach larwa tworzy dla siebie kokon i dalej się rozwija przez kilka tygodni. W rezultacie tworzy się dorosły osobnik, który hibernuje w kokonie przez zimowe miesiące i wylatuje wiosną. Dorosłe pszczoły muraki żyją ok. dwóch miesięcy.

Pszczoły muraki — hodowla

Ponieważ pszczoły muraki nie pilnują swojego gniazda, są owadami łagodnymi i nie atakują. Dlatego bez ryzyka użądlenia możemy hodować je na działce i w ogrodzie. Hodowla tych pszczół nie jest czasochłonna, gdyż pszczoły wymagają tylko odpowiedniego domku i ochrony na zimę.

Jeśli chcemy by, wiosną rośliny zapylały pszczoły muraki, możemy ustawić domek i czekać aż pszczoły nas odwiedzą lub zakupić kokon z pszczołami murakami.

Pszczoły muraki przez cały okres wegetacyjny nie wymagają naszych działań. Dopiero późną jesienią należy powyjmować kokony z domku, a następnie (tylko zdrowe kokony) zabezpieczyć na czas hibernacji w suchym i chłodnym miejscu. Wiosną należy powiesić kokony przy nowych domkach.

Domek dla pszczoły muraki

W sklepach ogrodniczych lub sklepach rolniczych można kupić domki dla owadów, lecz taki domek można też w prosty sposób wykonać samemu.

Domek dla owadów można zrobić z różnego typu rurek, ale najlepiej wybrać rurki trzcinowe, ponieważ pszczoły bardzo chętnie się w nich gnieżdżą. Rurki powinny mieć średnicę ok. 8 mm i długość ok. 20 cm oraz posiadać jeden otwór otwarty, a drugi zamknięty. Przycinając rurki do odpowiedniej długości, pamiętajmy, by cięcia dokonać za kolankiem trzciny.

Kilkanaście równych rurek najlepiej ułożyć w stożek i obudować np. deskami, lub papą. Do zrobienia domku możemy użyć także butelki plastikowej, w której musimy ciasno ułożyć rurki. Tak przygotowany domek należy wywiesić wiosną z otworami skierowanymi na słoneczną stronę.

Pszczoły odgrywają istotną rolę w naszym ekosystemie, ponieważ tylko dzięki zapyleniu przez nich roślin możliwe jest kwitnienie i owocowanie. Biolodzy już od lat biją na alarm w związku ze spadkiem populacji tych pożytecznych owadów, a co za tym idzie ryzykiem zagłady naszej flory. Dlatego warto zwiększyć populację pszczół, stawiając w swoim ogrodzie domek dla tych pszczoły murarki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl