Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Nawozy fosforowe 0
Nawozy fosforowe

Nawozy fosforowe są nawozami mineralnymi, których głównym składnikiem odżywczym jest fosfor. To makroelement w odżywianiu roślin wchodzący w skład między innymi fityny oraz kwasów nukleinowych. Fosfor występuje tam w postaci ortofosforanów.

Jak już zostało wspomniane, nawozy fosforowe są zaliczane do grupy nawozów mineralnych zbudowanych na bazie łatwo przyswajalnych przez rośliny związków fosforu. Składnik ten odgrywa niezwykle istotną rolę w procesie rozwoju rośliny. Jest on bowiem składnikiem budulcowym owoców, liście oraz kwiatów. Jako że fosfor nie jest dostępny w formie naturalnej, wykorzystuje się nawóz sztuczny. Ma on niezwykle istotny wpływ na ilość, wielkość oraz jakość plonu. Nawóz fosforowy odpowiada za kolor i wielkość kwiatów, kształt i wybarwienie owoców oraz proces ukorzeniania się rośliny.

Ze względów ekologicznych, jego produkcja w ostatnim czasie spadła. Na rynku dostępne są wyłącznie produkty bezpieczne dla gleby oraz mikroorganizmów, które nie przyczyniają się do wzrostu produkcji CO2. Ze sprzedaży wycofany został natomiast superfosforant potrójny granulowany, tomasyna oraz mączka fosforytowa.

Aktualnie, w sklepach można się spotkać z dwoma rodzajami nawozu fosforowego. Są to trudno rozpuszczalne w wodzie superfosfaty o wolnym działaniu oraz szybko działające, łatwiej rozpuszczające się w wodzie fosforany. Pierwsze z nich to nawozy sztuczne, które można wzbogacić o inne składniki mineralne, takie jak bor czy magnez. Jeżeli chodzi natomiast o fosforany, ich skład jest bardziej skomplikowany. Łączy się je z mocznikiem, amonem czy innymi źródłami przyswajalnego azotu.

Nawozy fosforowe można podzielić między innymi ze względu na szybkość działania. Wyróżnia się to produkty szybko, wolno oraz bardzo wolno działające. Pierwsze z nich są rozpuszczalne w wodzie. Do kategorii tej zalicza się między innymi superfosfaty różniące się od siebie formą oraz zawartością fosforu. Produkty wolno działające rozpuszczają się w słabym kwasie cytrynowym. Co do nawozów bardzo wolno działających, tym, co je wyróżnia jest to, że słabo rozpuszczają się w kasie cytrynowym. Wymienione powyżej produkty zaleca się stosować jesienią. Znajdują one zastosowanie w przypadku większości gleb, z wyjątkiem kwaśnych oraz bardzo kwaśnych. W ich przypadku fosforany rozpuszczalne ulegają bardzo szybkiemu uwstecznieniu.

Nawozy fosforowe dzieli się także biorąc pod uwagę formę podania. Wyróżnia się tu produkty doglebowe, inaczej posypowe oraz dolistne. Produkty rozpuszczane w wodzie można stosować w obu formach. Granulowane wykorzystuje się wyłącznie doglebowo. Nawozy tego typu bardzo dobrze nadają się do nawożenia roślin w czasie kwitnienia oraz takich, które posiadają wrażliwe liście. Tym, co wyróżnia dolistne wyroby jest szybkość ich działania. Warto wspomnieć tutaj także o mączkach fosforytowych, które nie rozpuszczają się w wodzie, lecz działają szybko i długo utrzymują się w glebie, nie podlegając prosowi rozkładu i pozwalając na rzadsze nawożenie.

Zobacz także nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do maszyn rolniczych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl