Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Lucerna siewna - na co pomaga ta roślina o prozdrowotnym działaniu 0
Lucerna siewna - na co pomaga ta roślina o prozdrowotnym działaniu

Lucerna siewna to pochodząca z Azji roślina strączkowa, której prozdrowotne działanie znały już starożytne cywilizacje. Uprawiana od wieków lucerna jest powszechnie stosowana jako pasza dla zwierząt, ponadto wykorzystywana jest jako składnik naszej diety i suplementacji. Przeczytaj jakie drogocenne właściwości ma lucerna siewna i dlaczego warto ją uprawiać.

Lucerna siewna — charakterystyka rośliny

Lucerna siewna (Medicago L.), znana również jako alfalfa, to wieloletnia roślina strączkowa. Pochodzi z Azji Zachodniej i jest jedną z najstarszych uprawianych roślin na świecie. Lucerna była już znana i uprawiana przez lód starożytnych cywilizacji, takich jak Persowie, Grecy i Rzymianie.

Współcześnie jest uprawiana na całym świecie, a szczególnie w umiarkowanym klimacie w tym w wielu krajach europejskich. Roślina ta jest bogata w wiele składników odżywczych i prozdrowotnych. W związku z tym jest uprawiana i wykorzystywana głównie w rolnictwie, ponieważ jest wartościową paszą dla zwierząt.

Jak uprawiać lucernę?

Lucerna najlepiej rośnie na glebach o pH między 6,0 a 7,5, jeśli pH jest nieodpowiednie, warto zastosować nawóz. Glebę pod uprawę lucerny dobrze jest przygotować, spulchniając ją i usuwając chwasty oraz zadbać o jej odpowiedni drenaż.

Lucernę powinno się siać wiosną lub jesienią, a jej ziarna warto siać równomiernie na głębokość około 1-2 cm. Po zasiewie roślina powinna być umiarkowanie podlewana. Warto też usuwać chwasty, które mogą zabierać roślinie zasoby.

Lucerna siewna zazwyczaj koszona jest 3-4 razy w sezonie, w momencie, gdy osiąga wysokość około 25-30 cm, a jeszcze nim zacznie ona kwitnąć.

Lucerna siewna - pasza pełna bogactw

Lucerna siewna jest rośliną pastewną powszechnie stosowaną jako pasza dla zwierząt kopytnych takich jak krowy, konie, owce i kozy. Roślina od lat jest szczególnie ceniona z powodu zawartości wielu substancji ważnych dla zdrowia zwierząt takich jak:

  • białko — lucerna jest doskonałym źródłem białka, które jest niezbędne dla wzrostu i regeneracji tkanek;
  • witaminy — lucerna zawiera wiele istotnych dla zdrowia witamin, w tym A, C, E, K, oraz kilka z grupy B (takie jak kwas foliowy, tiamina, ryboflawina, niacyna);
  • minerały — lucerna jest bogata w wartościowe minerały, takie jak: wapń, magnez, potas, żelazo, fosfor i cynk;
  • błonnik — roślina jest doskonałym źródłem błonnika, który wspomaga trawienie i pomaga regulować pracę jelit;
  • drogocenne związki roślinne — lucerna zawiera także wiele związków roślinnych, takich jak: saponiny, flawonoidy, kumestany i kwas fitowy, które wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwwirusowe, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Pasza z lucerny jest podawana zwierzętom w różnych formach np. w postaci surowej, siana, pellety, lub mączki. Korzyści płynące z karmienia zwierząt lucerną siewną to nie tylko lepsze zdrowie i produktywność zwierząt, ale także lepszej jakości produkty pochodzenia zwierzęcego: mleko, mięso i jaja.

Inne gatunki zielonego nawozu — lucerna nerkowata i lucerna sierpowata

Podobnie jak lucerna siewna zdolność do wiązania azotu z atmosfery i wartościowy skład mają także inne gatunki lucerny np. lucerna nerkowata (Medicago lupulina) oraz lucerna sierpowata (Medicago falcata).

Lucerna nerkowata, nazywana także miętą wilczą, tworzy efektowne żółte kwiatostany i dlatego jest spotykana na rabatach, jako roślina ozdobna. Natomiast odporna na trudne warunki atmosferyczne lucerna sierpowata rośnie wolno na łąkach i pastwiskach.

Zarówno lucerna nerkowata, jak i sierpowata są pełnowartościową paszą dla zwierząt oraz mogą być stosowane do poprawy jakości gleby jako zielony nawóz.

Lucerna siewna i jej właściwości prozdrowotne

W związku z zawartością składników prozdrowotnych spożywanie tej rośliny zalecane jest nie tylko zwierzętom, ale także i ludziom.

Do korzyści suplementacji lucerną należą między innymi:

  • uzupełnienie minerałów i witamin oraz białka,
  • wsparcie układu trawiennego i poprawa pracy jelit w związku z zawartością błonnika,
  • lucerna wpływa na obniżanie poziomu cholesterolu i triglicerydów we krwi, co jest korzystne dla serca,
  • ma właściwości przeciwutleniające, które są pomocne w zwalczaniu wolnych rodników uszkadzających komórki organizmu,
  • uzupełnienie wapnia i wsparcie dla kości:.

Warto pamiętać o tym, że pomimo potencjalnych korzyści zdrowotnych, lucerna siewna może mieć pewne skutki uboczne szczególnie dla osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe oraz alergików.

Jak można spożywać lucernę siewną?

Osoby rozważające suplementację rośliną zastanawiają się nad tym, jak jeść lucernę. Lucernę siewną można spożywać pod różnymi postaciami i na kilka sposobów np.:

  • kiełki i liście — kiełki oraz młode liście lucerny są łatwe do przygotowania, ponieważ można je dodawać do sałatek, kanapek lub koktajli;
  • młode pędy — młode pędy lucerny warto przyrządzić podobnie jak szparagi, mają wtedy delikatny, orzechowy smak;
  • napary — herbatki z lucerny można przygotować z suszonych liści lucerny, które wystarczy zalać gorącą wodą i parzyć przez kilka minut;
  • suplementy diety — lucernę można kupić jako suplement diety w formie tabletek, kapsułek lub proszku.

Podsumowując, lucerna siewna jest rośliną bogatą w składniki odżywcze oraz łatwą w uprawie, dlatego jest powszechnie stosowana jako pasza dla zwierząt gospodarczych. Ponadto ze względu na wartości odżywcze oraz łagodny orzechowy smak jest także rośliną, którą warto wprowadzić do diety. Należy jednak pamiętać, że lucerna siewna jak każda roślina może uczulać, a jej nadmierne spożywanie może być szkodliwe dla ludzi i zwierząt.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl