Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Kultywator, drapacz, agregat uprawowy 1
Kultywator, drapacz, agregat uprawowy

Kultywator jest narzędziem uprawowym służącym do spulchniania roli do głębokości około 5 — 40 centymetrów bez jej odwracania, a także do walki z chwastami. Jest on przyczepiany lub zawieszany i składa się z ramy, zębów, kół podporowych, układu regulującego głębokość oraz zaczepu lub stojaka zawieszenia. Funkcję zespołu roboczego odgrywają tu zęby sprężynowe, półsprężynowe lub sztywne, które są zakończone nożami, redliczkami lub gęsiostopkami.

Zabiegi wykonywane z wykorzystaniem kultywatora określa się mianem kultywatorowania lub drapaczowania. Mają one na celu skruszyć, przemieszać oraz spulchnić glebę, bez konieczności jej przeorywania czy odwracania. Kultywator wymaga łączenia z narzędziami będącymi w stanie w należytym stopniu rozdrobnić rolę i wyrównać jej powierzchnię. Mogą być to między innymi wały strunowe lub brony zębowe.

Kultywowanie jest jednym z elementów metod mechanicznych uprawy oraz ochrony roślin. Pełni ono szereg różnych funkcji. Ma za zadanie między innymi rozdrabniać skiby pozostałe po orce na cięższych glebach, przyspieszać osiadanie roli (odbywa się to poprzez rozrywanie oraz kruszenie skib po orce i odgrywa szczególnie istotną rolę w przypadku ciężkich, zwięzłych gleb), spulchniać nadmiernie osiadłą glebę oraną, zastępować orkę siewną oraz podstawowe zabiegi w produkcji roślinnej, takie jak między innymi orka w uproszczonych technologiach uprawy roli, niszczyć i wyciągać z ziemi chwasty, a także mieszać z glebą rozrzucony po polu kompost oraz nawozy mineralne.

W jaki sposób powinno się korzystać z narzędzia, jakim jest kultywator? Kluczową kwestią jest tutaj odpowiednia głębokość wykonywanych z jego pomocą zabiegów. Wynosić powinna ona, w zależności od indywidualnych potrzeb, między 6 a 20 cm. W celu rozbicia nadmiernego zeskorupienia, zbicia ziemi i zniszczenia młodych chwastów, zaleca się wykonywać nieco płytsze kultywatorowanie. Znajduje ono również zastosowanie w przypadku przedsiewnego doprawiania roli. Głębsze kultywatorowanie jest zalecane natomiast wówczas, gdy niezbędne jest rozerwanie większych skib, zmieszanie kompostu z glebą oraz wyciągnięcie rozłogów chwastów, takich jak perz. Dodatkowo, jest ono w stanie zastąpić niektóre orki.

Równie ważną kwestią co odpowiednia głębokość jest tu należyta wilgotność wilgotność gleby. Gdy jest ona zbyt duża, wywołuje jedynie rozmazywanie i ślizganie agregatów. Skutkiem za mocno przesuszonej gleby jest z kolei ich kruszenie i rozpylanie.

Do czynienia możemy mieć z kilkoma rodzajami kultywatorów. Na rynku dostępne są między innymi urządzenia sprężynowe. Tym, co je wyróżnia są zęby kultywatora zakończone profilowanymi redliczkami, które po zagłębieniu się w ziemię wycinają w niej wynoszone później na powierzchnię paski. Drugą odmianą kultywatorów są sztywne. Posiadają one zęby zakończone redliczkami sercowatymi lub ekstyrpatorami. Narzędzia tego typu płytko spulchniają glebę, podcinając chwasty. Spotkać można się także z kultywatorami o zębach półsztywnych, które bardzo dobrze radzą sobie z kruszeniem gleby.

Zainteresowanych zapraszamy do przejrzenia naszej oferty części do kultywatora dzięki którym naprawisz samodzielnie własny kultywator lub agregat uprawowy.

Zobacz także nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do maszyn rolniczych.

Sprawdź nasze produkty z tej kategorii: 

[product id="2191, 2179, 2189, 2170, 2163, 2167, 2192, 1235, 2185"]

Komentarze do wpisu (1)

4 marca 2022

Już wiem gdzie zakupię kolejne części do kultywatora. Pozdrawiam

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl