Kopaczka do ziemniaków to maszyna, która powinna się znajdować na wyposażeniu każdego gospodarstwa rolnego specjalizującego się w uprawie tych warzyw. Jednym z jej rodzajów jest elewatorowa. Jak zbudowane są tego typu urządzenia? Na jakiej zasadzie działają? Czym kierować się przy ich wyborze?
Kopaczka do ziemniaków jest maszyną rolniczą, która służy do mechanicznego wykopywania ziemniaczanych bulw z redlin, czyli niewielkich wałów znajdujących się między dwiema bruzdami, które zostały ukształtowane przy pomocy sadzarki lub obsypnika. Do czynienia możemy mieć z urządzeniami samojezdnymi, które stanowią odrębną jednostkę oraz przystosowanymi do pracy z ciągnikiem.
Dostępne obecnie na rynku kopaczki w niczym nie przypominają dawnych maszyn o prostej budowie. Znacząca część urządzeń tego typu posiada szereg praktycznych funkcji umożliwiających przyspieszenie tempa zbiorów.
Kopaczki można podzielić na konne oraz elewatorowe. W przypadku pierwszych z nich, elementem kopiącym i roztrząsającym są obracające się łopatki, które mają postać zakrzywionych, metalowych prętów. Podczas obracania się, roztrząsają one redlinę razem z ziemniakami w jedną stronę. Następnie rolnik zbiera je ręcznie z ziemi. Główną zaletą kopaczek konnych jest to, iż nie wymagają one ciągnika. Odgrywa to szczególnie istotną rolę w przypadku terenów górskich i podgórskich, gdzie do czynienia mamy ze specyficznym, wymagającym ukształtowaniem terenu.
Jeżeli chodzi natomiast o kopaczki elewatorowe, mocuje się je do ciągnika przy pomocy trzypunktowego układu zawieszenia. Maszyny rolniczego tego typu są napędzane za pośrednictwem wałka odbioru mocy. Kopaczka elewatorowa przy pomocy specjalnych podbieraków podbiera redlinę. Na kolejnym etapie, taśmociąg napędzany z ciągnika przy pomocy wałka roztrząsa ziemie, zostawiając ziemniaki na ziemi, w pasach wzdłuż redlin.
Czym kierować się przy wyborze kopaczki? Idealna maszyna rolnicza tego typu powinna posiadać solidną, wytrzymałą konstrukcję gwarantującą odporność na uszkodzenia mechaniczne, do jakich może dojść podczas codziennego użytkowania. Ze względu na to, iż kopaczka będzie miała kontakt z różnymi warunkami gleby i podłoża, powinna być ona trwała i odporna na korozję, która mogłaby wpływać na awaryjność urządzenia i jej podatność na zniszczenie. Nie bez znaczenia jest także łatwość w użytkowaniu. Prosta w obsłudze kopaczka będzie w stanie bez przeszkód wydobyć dużą ilość ziemniaków uprawnych w krótkim czasie. To jednak nie wszystko. Powinna ona także być wydajna i zużywać niewielkie ilości paliwa. Godne polecenia są w szczególności kopaczki kompatybilne ze wszystkimi możliwymi rodzajami ciągników. Nie sposób nie wspomnieć tutaj również o rodzaju mocowania. Najlepiej, aby pozwalało ono na przyłączenie kopaczki do ciągnika z wykorzystaniem kultywatora. Dobra maszyna rolnicza tego typu to taka, która ma możliwość swobodnej regulacji. Powinna ona działać w taki sposób, by była ona w stanie układ uprzednio oczyszczone z nadmiaru ziemi ziemniaki w równym rzędzie, bez ich uszkadzania.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do przejrzenia naszej oferty części do kopaczki elewatorowej dzięki którym naprawisz własną kopaczkę elewatorową..
Zobacz także nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do maszyn rolniczych.
Sprawdź nasze produkty z tej kategorii:
[product id="1997, 1998, 1977, 1983, 1978, 1979, 1980, 1988, 1991, 2032, 2031, 1981"]