Kombajn zbożowy to maszyna rolnicza służąca głównie do zbioru zbóż, takich jak pszenica, żyto, jęczmień, owies czy pszenżyto. Odpowiednio zmodyfikowany, znajduje również zastosowanie w czasie zbiorów kukurydzy, rzepaku, słonecznika oraz roślin motylkowych.
Czym kierować się przy wyborze kombajnu zbożowego? Pierwsza bardzo ważna kwestia to dopasowanie go do wielkości danego gospodarstwa. Kupując taki kombajn, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, ile hektarów jest on w stanie zebrać w sezonie roboczym. Maszyny mające szerokość roboczą zespołu żniwnego na poziomie 4,2 m i moc silnika wynoszącą około 100 KM, posiadają wydajność od 100 do 300 hektarów na sezon. W przypadku kombajnów o szerokości zespołu żniwnego między 5 a 7 metrów jest to nawet 700 ha na sezon. Wspomniany parametr uzależniony jest także od wielkości pól uprawnych. Równie istotną kwestią, którą warto uwzględnić przy zakupie kombajnu zbożowego jest wydajność ziarna. Im większe są plony, tym mniejsza prędkość koszenia oraz wydajność maszyny.
Jaki kombajn zbożowy wybrać — na kołach czy gąsienicach? Godne polecenia są w szczególności maszyny drugiego typu. Nadają się one bowiem do pracy w trudnym terenie i przy wymagających warunkach pogodowych, chronią glebę i są lepiej dostosowane do zbiorów kukurydzy oraz innych zbieranych jesienią roślin. Tym, co je wyróżnia jest także lepsza trakcja.
Jak obsługiwać zaawansowany technologicznie kombajn zbożowy. Dostępne obecnie na rynku systemy sterowania komunikuje się z operatorem, który odpowiada za wprowadzanie podstawowych informacji do systemu. Na bazie uzyskanych w ten sposób danych, dokonuje on wyboru stosownej strategii. Jedną z nich jest maksymalna przepustowość, która najlepiej sprawdza się przy niepewnej pogodzie, w sytuacji, w której niezbędne jest szybkie zebranie plonu. Minimalne zużycie paliwa jest funkcją znajdującą zastosowanie przy korzystnych warunkach pogodowych, kiedy to można pozwolić sobie na zaoszczędzenie paliwa. Wysoka jakość ziarna dedykowana jest rolnikom zbierającym ziarno jakościowe. Wyrównanie to z kolegi strategia równoważąca elementy pozostałych trzech wymienionych powyżej metod. W kombajnie zbożowym znajduje się duża liczba czujników, które w czasie omłotu dostarczają niezbędnych danych, na bazie których system jest w stanie na bieżąco dostosowywać maszynę do panujących aktualnie warunków zbioru. Praca z tego typu systemem eliminuje konieczność podejmowania przez operatora trudnych decyzji odnośnie stosownych wartości poszczególnych parametrów pracy kombajnu, a co więcej — skutecznie redukuje ryzyko wystąpienia przeciążenia mechanizmów i wystąpienia awarii, zwiększając jednocześnie wydajność kombajnu.
Jaki kombajn zbożowy kupić — nowy czy używany? Maszyna pierwszego typu to często wydatek rzędu 500 000 złotych. Za używany kombajn zapłacimy natomiast około 50 000 — 100 000 złotych. Tańsze maszyny mogą wymagać licznych wydatków związanych z naprawą i bieżącą eksploatacją. Ale w naszym sklepie znajdziesz szeroką gamę części do kombajnu zbożowego.
Zapraszamy również do pobierania dla dzieci naszej kolorowanki z kombajnem.
Zobacz także nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do maszyn rolniczych.
Sprawdź nasze produkty z tej kategorii:
[product id="970, 3543, 975, 2811, 3323, 3327, 969, 2896, 1716, 989, 974, 1714, 513, 2895, 968"]