Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Jaki pług wybrać? 0
Czym kierować się przy wyborze pługa

Dobrze dobrany pług to sprawdzony sposób na efektywną, ekonomiczną orkę. Wybierając go, pod uwagę należy wziąć szereg różnych czynników, takich jak powierzchnia gospodarstwa, moc ciągnika, wielkość działki czy klasa oraz struktura gleby.

Pług to wykorzystywana w gospodarstwach rolnych maszyna uprawowa, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Można go znaleźć w ofercie znaczącej części producentów maszyn rolniczych. Do wyboru mamy zarówno niedrogie pługi zagonowe o prostej budowie, jak i nowoczesne, zaawansowane modele.

Czym kierować się przy wyborze pługa

Wybierając pług należy pamiętać o tym, aby był on dopasowany do możliwości posiadanego ciągnika. Jeżeli będzie on zbyt duży, skutkować będzie to wzrostem zużycia paliwa w czasie orki oraz pogorszeniem jakości i wydłużeniem czasu pracy. Aby wybrać dobry pług, wymagane jest doświadczenie i znajomość struktury posiadanych gruntów.

W przypadku gospodarstw z glebami jednorodnymi, w zupełności wystarczający będzie nieco tańszy pług o stałej szerokości orki. Gdy natomiast są one bardziej zróżnicowane, dobrym rozwiązaniem będzie pług wyposażony w funkcję zmiany szerokości roboczej. Nawet jeśli w obrębie gospodarstwa gleby są podobne, przyda się ona podczas wykonywania podorywki, która to pozwala na ustawienie maksymalnej szerokości skiby. Do czynienia możemy mieć zarówno z prostą, mechaniczną regulacją śrubową, jak i zaawansowanym systemem hydraulicznym nie wymagającym opuszczania kabiny ciągnika.

Jaki pług wybrać — zagonowy czy obracany

Jaki pług wybrać — zagonowy czy obracany? Sporym atutem pierwszego z nich jest niższa cena. Średnio waha się ona od około 5 000 do około 30 000 złotych. W przypadku konieczności przeprowadzenia kapitalnego remontu, niezbędna będzie wymiana o połowy mniej elementów. Z drugiej strony, czynność tę przeprowadzać należy 2 razy częściej. Do zalet ciągników zagonowych zaliczyć można także niską masę ułatwiającą agregowanie. Jeżeli chodzi o pług obracany, jest on znacznie bardziej efektywny. Związane jest to z tym, że pozwala on na oszczędzanie paliwa i w bezpośredni sposób przyczynia się do zwiększenia plonu. Na polu zaoranym tego typu pługiem brak jest bruzd, w których uzyskuje się mniejszy plon i które mogą przeszkadzać podczas wykonywania innych czynności agrotechnicznych. Uwaga! Oszczędność czasu będzie możliwa wtedy, gdy ciągnik posiada odpowiednio wydajny układ hydrauliczny.

Jak zabezpieczyć pług

Jak skutecznie ochronić pług przed kamieniami, które mogą przyczynić się do nieodwracalnej zmiany geometrii pługa? Znacząca część dostępnych na rynku urządzeń tego typu jest wyposażona w zabezpieczenie zrywalne. To proste i niedrogie rozwiązanie, które dobrze sprawdza się w przypadku pól, gdzie sporadycznie do czynienia mamy z dużymi kamieniami. Znacznie wygodniejszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie pod postacią sprężyn śrubowych. W momencie, w którym urządzenie napotka na duży opór, korpus ponosi się lub odchyla w bok, a następnie wraca na miejsce. Pług przed kamieniami ochronić może również system z zabezpieczeniem hydraulicznym pozwalający na płynną zmianę wartości dopuszczalnego naprężenia z kabiny.

Sklep internetowy Agrel zaprasza do zakupów online części do pługa

Zobacz także nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do maszyn rolniczych.

Sprawdź nasze produkty: 

[product id="564, 567, 563, 1360, 1359, 1363"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl