
Wielu sadowników stara się odpowiedzieć na kilka ważnych dla siebie pytań: jakie cechy powinien posiadać dobry ciągnik sadowniczy? Jakie ciągniki sadownicze są najbardziej cenione? I wreszcie, jaki ciągnik wybrać do swojego gospodarstwa?
W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.
Najważniejsze cechy ciągnika sadowniczego?
Jest kilka kluczowych cech, które powinny charakteryzować dobry ciągnik sadowniczy:
- Łatwość i szybkość przepięcia maszyn - jednym z większych wyzwań sadowników w codziennej pracy jest częsta zmiana maszyn podpiętych do ciągnika. Mamy opryskiwacz, kosiarkę, kombajny do zbiorów, skrzynie, a to tylko część z używanych maszyn. W gospodarstwie nie zawsze jest dostępny drugi ciągnik, zatem kluczowa staje się kwestia łatwego i szybkiego przepięcia maszyn towarzyszących.
- Zwrotność i kompaktowe gabaryty ciągnika - czułe wspomaganie kierownicy oraz wąski rozstaw kół ułatwi w znacznym stopniu manewrowanie pomiędzy wąskimi międzyrzędami. Dodatkowa dźwignia rewersu pomoże szybciej i łatwiej zmieniać kierunek jazdy bez używania sprzęgła. Kabina na zewnątrz nie powinna zawierać wystających elementów przez co nie będzie zahaczała o drzewa i krzewy.
- Odpowiednia moc i udźwig - większość sadowników sugeruje wybór maszyny maksymalnie z 100 KM pod maską, co zapewni spory zapas mocy potrzebnej do większości prac sadowniczych. Równie ważny jest udźwig tylnego tuza - wartości w przedziale 1300-1500 kg pozwolą na udźwig nawet najcięższych maszyn.
- Wygodna i przystosowana do prac sadowniczych kabina - wszystkie najważniejsze instrumenty (dźwignie, przełączniki) powinny być dostępne w zasięgu ręki co przełoży się na komfort obsługi ciągnika. Kabina powinna zapewniać dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, a częste wysiadanie i wsiadanie do maszyny będzie łatwiejsze jeśli w ciągniku będziemy mieli płaską podłogę. Komfort pracy jest tym bardziej ważny, że często trwa ona 10-12 godziny dziennie.
- Jakość wykonania - rozumiana jako bezawaryjność, trwałość i łatwość eksploatacji. Tu z pomocą mogą nam przyjść opinie innych sadowników.
Jakie ciągniki sadownicze są najbardziej cenione?
Portal e-sadownictwo przeprowadziło sondę wśród sadowników, w której spytał jaka marka ciągników sadowniczych jest przez nich najbardziej ceniona.
Statystyki dla grupy 234 sadowników przestawiają się następująco:
- Ursus - 31,23% (73 osoby)
- Kubota - 14,51% (34 osoby)
- Massey Ferguson - 8,11% (19 osób)
- Case - 7,31% (17 osób)
- Fendt - 6,81% (16 osób)
- New Holland - 5,61% (13 osób)
pozostałe marki uzyskały mniejszą liczbę zwolenników.
Jaki ciągnik sadowniczy wybrać?
Wybór ciągnika zależy od wielu aspektów, takich jak: dostępny budżet, cechy gruntu, rodzaj maszyn towarzyszących, dostępność punktów z częściami zamiennymi w okolicy gospodarstwa oraz to czy chcemy się zdecydować na zakup ciągnika nowego czy używanego.
Naszym wyborem jest Ursus C-350 (5044) ze względu na bardzo wysoki komfort pracy, dobrą widoczność z pozycji operatora i to że ciągnik sprawdza się w różnego rodzaju zadaniach. C-350 to najmniejszy ciągnik z serii C i wykorzystywany jest do prac sadowniczych, ale również w rolnictwie i gospodarce komunalnej.
Dane techniczne Ursus C-350 (5044):
- Silnik: PERKINS 1103D EU IIIA
- Moc, kW / KM przy obr /min : 37 / 50 - 2200
- Moment obr., Nm przy obr / min: 196 - 1400
- Pojemność, (cm3) / ilość cylindrów: 3300 / 3
- Prędkość maksymalna, km/h: 30
- Prędkości obrotowe WOM (obr/min): 540 / 1000
- Maksymalny udźwig podnośnika, kg: 1300
- Długość / Szerokość / Wysokość, mm: 3700 / 1410-1825 / 2350
- Prześwit, mm: 330
- Masa bez obciążników, kg: 2420
- Rozstaw osi: 1940
Wśród ciągników używanych wybór sadowników najczęściej pada na ciągniki CASE IH Quantum 65V, ciągniki Kubota do 50 KM, Ursus 3502, Ursus C-330, Ursus 3512, czy MF 255.
Wszystkich sadowników oraz rolników firma Agrel zaprasza do swojego internetowego sklepu rolniczego.