Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Ciągnik sadowniczy. Jaki ciągnik sadowniczy wybrać? 0
Jaki ciągnik sadowniczy wybrać?

Wielu sadowników stara się odpowiedzieć na kilka ważnych dla siebie pytań: jakie cechy powinien posiadać dobry ciągnik sadowniczy? Jakie ciągniki sadownicze są najbardziej cenione? I wreszcie, jaki ciągnik wybrać do swojego gospodarstwa?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Najważniejsze cechy ciągnika sadowniczego?

Jest kilka kluczowych cech, które powinny charakteryzować dobry ciągnik sadowniczy:

 1. Łatwość i szybkość przepięcia maszyn - jednym z większych wyzwań sadowników w codziennej pracy jest częsta zmiana maszyn podpiętych do ciągnika. Mamy opryskiwacz, kosiarkę, kombajny do zbiorów, skrzynie, a to tylko część z używanych maszyn. W gospodarstwie nie zawsze jest dostępny drugi ciągnik, zatem kluczowa staje się kwestia łatwego i szybkiego przepięcia maszyn towarzyszących. 
 2. Zwrotność i kompaktowe gabaryty ciągnika - czułe wspomaganie kierownicy oraz wąski rozstaw kół ułatwi w znacznym stopniu manewrowanie pomiędzy wąskimi międzyrzędami. Dodatkowa dźwignia rewersu pomoże szybciej i łatwiej zmieniać kierunek jazdy bez używania sprzęgła. Kabina na zewnątrz nie powinna zawierać wystających elementów przez co nie będzie zahaczała o drzewa i krzewy. 
 3. Odpowiednia moc i udźwig - większość sadowników sugeruje wybór maszyny maksymalnie z 100 KM pod maską, co zapewni spory zapas mocy potrzebnej do większości prac sadowniczych. Równie ważny jest udźwig tylnego tuza - wartości w przedziale 1300-1500 kg pozwolą na udźwig nawet najcięższych maszyn. 
 4. Wygodna i przystosowana do prac sadowniczych kabina - wszystkie najważniejsze instrumenty (dźwignie, przełączniki) powinny być dostępne w zasięgu ręki co przełoży się na komfort obsługi ciągnika. Kabina powinna zapewniać dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, a częste wysiadanie i wsiadanie do maszyny będzie łatwiejsze jeśli w ciągniku będziemy mieli płaską podłogę. Komfort pracy jest tym bardziej ważny, że często trwa ona 10-12 godziny dziennie.
 5. Jakość wykonania - rozumiana jako bezawaryjność, trwałość i łatwość eksploatacji. Tu z pomocą mogą nam przyjść opinie innych sadowników. 

Jakie ciągniki sadownicze są najbardziej cenione?

Portal e-sadownictwo przeprowadziło sondę wśród sadowników, w której spytał jaka marka ciągników sadowniczych jest przez nich najbardziej ceniona

Statystyki dla grupy 234 sadowników przestawiają się następująco:

 1. Ursus - 31,23% (73 osoby)
 2. Kubota - 14,51% (34 osoby)
 3. Massey Ferguson - 8,11% (19 osób)
 4. Case - 7,31% (17 osób)
 5. Fendt - 6,81% (16 osób) 
 6. New Holland - 5,61% (13 osób)

pozostałe marki uzyskały mniejszą liczbę zwolenników.

Jaki ciągnik sadowniczy wybrać?

Wybór ciągnika zależy od wielu aspektów, takich jak: dostępny budżet, cechy gruntu, rodzaj maszyn towarzyszących, dostępność punktów z częściami zamiennymi w okolicy gospodarstwa oraz to czy chcemy się zdecydować na zakup ciągnika nowego czy używanego.

Naszym wyborem jest Ursus C-350 (5044) ze względu na bardzo wysoki komfort pracy, dobrą widoczność z pozycji operatora i to że ciągnik sprawdza się w różnego rodzaju zadaniach. C-350 to najmniejszy ciągnik z serii C i wykorzystywany jest do prac sadowniczych, ale również w rolnictwie i gospodarce komunalnej.

Dane techniczne Ursus C-350 (5044):

 • Silnik: PERKINS 1103D EU IIIA
 • Moc, kW / KM przy obr /min : 37 / 50 - 2200
 • Moment obr., Nm przy obr / min: 196 - 1400
 • Pojemność, (cm3) / ilość cylindrów: 3300 / 3
 • Prędkość maksymalna, km/h: 30
 • Prędkości obrotowe WOM (obr/min): 540 / 1000
 • Maksymalny udźwig podnośnika, kg: 1300
 • Długość / Szerokość / Wysokość, mm: 3700 / 1410-1825 / 2350
 • Prześwit, mm: 330
 • Masa bez obciążników, kg: 2420
 • Rozstaw osi: 1940

Wśród ciągników używanych wybór sadowników najczęściej pada na ciągniki CASE IH Quantum 65V, ciągniki Kubota do 50 KM, Ursus 3502, Ursus C-330, Ursus 3512, czy MF 255.

Wszystkich sadowników oraz rolników firma Agrel zaprasza do swojego internetowego sklepu rolniczego.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl