Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Ciągnik sadowniczy. Jaki ciągnik sadowniczy wybrać?
Jaki ciągnik sadowniczy wybrać?

Wielu sadowników stara się odpowiedzieć na kilka ważnych dla siebie pytań: jakie cechy powinien posiadać dobry ciągnik sadowniczy? Jakie ciągniki sadownicze są najbardziej cenione? I wreszcie, jaki ciągnik wybrać do swojego gospodarstwa?

W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te pytania.

Najważniejsze cechy ciągnika sadowniczego?

Jest kilka kluczowych cech, które powinny charakteryzować dobry ciągnik sadowniczy:

 1. Łatwość i szybkość przepięcia maszyn - jednym z większych wyzwań sadowników w codziennej pracy jest częsta zmiana maszyn podpiętych do ciągnika. Mamy opryskiwacz, kosiarkę, kombajny do zbiorów, skrzynie, a to tylko część z używanych maszyn. W gospodarstwie nie zawsze jest dostępny drugi ciągnik, zatem kluczowa staje się kwestia łatwego i szybkiego przepięcia maszyn towarzyszących. 
 2. Zwrotność i kompaktowe gabaryty ciągnika - czułe wspomaganie kierownicy oraz wąski rozstaw kół ułatwi w znacznym stopniu manewrowanie pomiędzy wąskimi międzyrzędami. Dodatkowa dźwignia rewersu pomoże szybciej i łatwiej zmieniać kierunek jazdy bez używania sprzęgła. Kabina na zewnątrz nie powinna zawierać wystających elementów przez co nie będzie zahaczała o drzewa i krzewy. 
 3. Odpowiednia moc i udźwig - większość sadowników sugeruje wybór maszyny maksymalnie z 100 KM pod maską, co zapewni spory zapas mocy potrzebnej do większości prac sadowniczych. Równie ważny jest udźwig tylnego tuza - wartości w przedziale 1300-1500 kg pozwolą na udźwig nawet najcięższych maszyn. 
 4. Wygodna i przystosowana do prac sadowniczych kabina - wszystkie najważniejsze instrumenty (dźwignie, przełączniki) powinny być dostępne w zasięgu ręki co przełoży się na komfort obsługi ciągnika. Kabina powinna zapewniać dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, a częste wysiadanie i wsiadanie do maszyny będzie łatwiejsze jeśli w ciągniku będziemy mieli płaską podłogę. Komfort pracy jest tym bardziej ważny, że często trwa ona 10-12 godziny dziennie.
 5. Jakość wykonania - rozumiana jako bezawaryjność, trwałość i łatwość eksploatacji. Tu z pomocą mogą nam przyjść opinie innych sadowników. 

Jakie ciągniki sadownicze są najbardziej cenione?

Portal e-sadownictwo przeprowadziło sondę wśród sadowników, w której spytał jaka marka ciągników sadowniczych jest przez nich najbardziej ceniona

Statystyki dla grupy 234 sadowników przestawiają się następująco:

 1. Ursus - 31,23% (73 osoby)
 2. Kubota - 14,51% (34 osoby)
 3. Massey Ferguson - 8,11% (19 osób)
 4. Case - 7,31% (17 osób)
 5. Fendt - 6,81% (16 osób) 
 6. New Holland - 5,61% (13 osób)

pozostałe marki uzyskały mniejszą liczbę zwolenników.

Jaki ciągnik sadowniczy wybrać?

Wybór ciągnika zależy od wielu aspektów, takich jak: dostępny budżet, cechy gruntu, rodzaj maszyn towarzyszących, dostępność punktów z częściami zamiennymi w okolicy gospodarstwa oraz to czy chcemy się zdecydować na zakup ciągnika nowego czy używanego.

Naszym wyborem jest Ursus C-350 (5044) ze względu na bardzo wysoki komfort pracy, dobrą widoczność z pozycji operatora i to że ciągnik sprawdza się w różnego rodzaju zadaniach. C-350 to najmniejszy ciągnik z serii C i wykorzystywany jest do prac sadowniczych, ale również w rolnictwie i gospodarce komunalnej.

Dane techniczne Ursus C-350 (5044):

 • Silnik: PERKINS 1103D EU IIIA
 • Moc, kW / KM przy obr /min : 37 / 50 - 2200
 • Moment obr., Nm przy obr / min: 196 - 1400
 • Pojemność, (cm3) / ilość cylindrów: 3300 / 3
 • Prędkość maksymalna, km/h: 30
 • Prędkości obrotowe WOM (obr/min): 540 / 1000
 • Maksymalny udźwig podnośnika, kg: 1300
 • Długość / Szerokość / Wysokość, mm: 3700 / 1410-1825 / 2350
 • Prześwit, mm: 330
 • Masa bez obciążników, kg: 2420
 • Rozstaw osi: 1940

Wśród ciągników używanych wybór sadowników najczęściej pada na ciągniki CASE IH Quantum 65V, ciągniki Kubota do 50 KM, Ursus 3502, Ursus C-330, Ursus 3512, czy MF 255.

Wszystkich sadowników oraz rolników firma Agrel zaprasza do swojego internetowego sklepu rolniczego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl