
Używane ciągniki cieszą się dużą popularnością wśród rolników. Główną zaletą tego typu pojazdów jest przystępna cena. O czym warto pamiętać decydując się na zakup ciągnika rolniczego z drugiej ręki?
Osoby planujące zakup takiej maszyny rolniczej, zdawać powinny sobie sprawę z tego, że mogą być one częściowo wyeksploatowane lub niekompletne, a co więcej — niekiedy wymagać mogą kosztownych, dodatkowych napraw.
Na rodzimym rynku znaleźć można sporo nieco starszych ciągników marek, takich jak Ursus czy Zetor, których pozbywają się rolnicy chcący zainwestować w nieco nowocześniejszy sprzęt. Godnym polecenia rozwiązaniem są modele z lat dziewięćdziesiątych. Uznawane są one za niezawodne, łatwe w obsłudze, proste w budowie a co więcej — palą o wiele mniej niż współczesne modele.
Przed zakupem używanego ciągnika rolniczego, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, jakiego rodzaju maszyna jest niezbędna w gospodarstwie: czy ciągnik powinien posiadać na wyposażeniu stosowne przełożenia WOM oraz balast na przód i tył, w ile gniazd hydraulicznych ma być wyposażony oraz czy w kabinie ma się znajdować klimatyzacja. Pozwoli to znacząco zawęzić pole poszukiwań i sporo zaoszczędzić. Warto tutaj zdawać sobie sprawę z tego, że nie na każdym używanym ciągniku zamontować będzie można nowoczesne udogodnienia.
Na oględziny interesującego nas pojazdu warto wybrać się wraz z mechanikiem, który będzie w stanie wykryć ewentualne mankamenty niewidoczne na pierwszy rzut oka. Dobrym rozwiązaniem jest także poproszenie o pomoc innego rolnika, który posiada model danego ciągnika. Jeszcze przed obejrzeniem pojazdu należy sprawdzić jego stan prawny. Jego właściciel powinien dysponować kompletem dokumentów umożliwiających późniejszą rejestrację w wydziale komunikacji. Mowa tutaj o dowodzie rejestracyjnym wraz z tablicą, stosownych zaświadczeniach i opłatach oraz danych do przeglądu technicznego i homologacji. Dodatkowo, zaleca się sprawdzić numery nadwozia oraz silnika, które powinny zgadzać się z tymi, które zostały wpisane w dowodzie rejestracyjnym. Oprócz tego, można skontrolować czy ciągnik nie znajduje się w ewidencji skradzionych pojazdów.
Jak sprawdzić, czy interesujący nas pojazd jest sprawny? Przede wszystkim należy go oglądać wówczas, gdy silnik jest zimny. Pozwoli to skontrolować stan ciągnika i sprawdzić, jak radzi sobie z odpaleniem oraz jak sprawują się poszczególne podzespoły. Oprócz tego, warto skontrolować poziom oleju i jego lepkość oraz szczelność układu chłodzenia. Jeżeli chodzi o samo testowanie ciągnika w praktyce, jego właściciel powinien się zgodzić na jazdę zarówno po polu, jak i twardej nawierzchni, na przykład drodze asfaltowej.
Gdy maszyna została już sprawdzona pod kątem technicznym oraz prawnym, na etapie zakupu należy dokładnie wypełnić umowę kupna — sprzedaży. Powinna ona zostać sporządzona w 2 egzemplarzach, z czego oryginał otrzymuje kupujący. Do umowy powinno się wpisać dane ewentualnych współwłaścicieli maszyny rolniczej.
Sklep internetowy Agrel zaprasza do zakupów online w naszym sklepie rolniczym
Sprawdź nasze produkty:
[product id="647, 649, 736, 44, 46, 143, 288, 582, 1663"]