Brykieciarka, inaczej prasa brykietowa, jest maszyną technologiczną, która służy do produkcji brykietów. Jednym z jej rodzajów jest brykieciarka do słomy.
W jaki sposób działa brykieciarka? Ma ona za zadanie skompresować uprzednio wysuszoną, przesianą i rozdrobnioną masę, nadając jej formę umożliwiającą wygodne przechowywanie, transportowanie i ładowanie do urządzenia grzewczego. Brykieciarka do słomy wytwarza nacisk wywołujący powstanie wysokiego ciśnienia i wzrost temperatury. Na skutek tego dochodzi do uplastycznienia cząstek celulozy oraz hemicelulozy, co prowadzi do ich zlepienia.
Ze względu na konstrukcję i sposób działania, wyróżnia się kilka rodzajów brykieciarek do słomy. Jedną z nich jest hydrauliczna. Urządzenie to sprasowuje materiał wyjściowy pod wysokim ciśnieniem, Składa się ono z podstawy oraz komory prasującej. W tego typu brykieciarkach stosuje się nowoczesne rozwiązania z zakresu hydrauliki siłowej oraz automatyki, które w pozytywny sposób wpływają na przebieg procesu produkcyjnego. Powstający tu brykiet ma najczęściej kształt walca o średnicy 30 — 80 milimetrów i długości kilku — kilkunastu centymetrów.
Drugim rodzajem brykieciarki do słomy jest tłokowa. Wytwarza ona brykiet cylindryczny o ciągłej strukturze, którego długość reguluje się przy pomocy specjalnych noży. Surowiec jest tu prasowany poprzez pulsacyjne oddziaływanie tłoczyska na materiał wejściowy. Produkt końcowy charakteryzuje się widoczną strukturą warstwową.
Jeżeli szukasz części zamiennych do maszyn rolniczych to dobrze trafiłeś. Wejdź i sprawdź nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do maszyn rolniczych w bardzo konkurencyjnych cenach.
Do czynienia możemy mieć także z brykieciarką ślimakową. Podstawą jej działania jest ruch obrotowy ślimaka wymuszający ruch materiałów wzdłuż wrębów, w kierunku komory prasującej. Tam, pod wpływem wysokiego ciśnienia oraz temperatury dochodzi do zbicia surowca w brykiet o przekroju kwadratu, sześciokąta lub ośmiokąta i długości 25 — 30 centymetrów. W brykieciarce ślimakowej powstać może także tak zwany brykiet Pini — Kay, inaczej ołówkowy, który posiada otwór w środku i jest podpalany po bokach. Jest on dodatkowo przesuszony, a co za tym idzie — bardzo wydajny.
Na rynku dostępne są również brykieciarki walcowe, w których brykiety są formowane podczas przechodzenia materiału między dwoma walcami oraz rotacyjne, gdzie brykiety tworzy się przez przeciskanie materiału przez matrycę.
Jak wygląda brykiet ze słomy? Najczęściej ma on postać walca o średnicy około 6 — 8 centymetrów. W zależności od wykorzystanej technologii, posiadać może otwór w środku. Nie kruszy się w rękach, nie rozsypuje w transporcie i łatwo łamie się w poprzek na plastry. Jego wartość opałowa to średnio 17 — 18 MJ/kg, a zawartość popiołu — do 4%. Brykiet słomiany pali się łatwo i czysto. Jego wadą jest natomiast szybkie spalanie.
Chcąc samodzielnie produkować brykiet słomiany, poza brykieciarką należy się zaopatrzyć również w rozdrabniacz do słomy. Urządzenie to przerabia ją na sieczkę o odpowiedniej długości, wymaganej przez posiadamy model brykieciarki.