Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Brona talerzowa 0

Bronowanie jest jedną z najważniejszych czynności wykonywanych w gospodarstwie rolnym. Do tego celu wykorzystuje się bronę talerzową, która skutecznie wyrównuje powierzchnię i przyczynia się do polepszenia struktury przed siewem. Taki zabieg uprawowy określany jest również mianem talerzowania. Ma on na celu płytko spulchnić rolę, rozdrobnić niepokruszone skiby, uszkodzić chwasty, wygładzić powierzchnię pola, przerwać proces parowania wody oraz przykryć nasiona odpowiednią warstwą gleby.

Brony talerzowe są narzędziami niezbędnymi w każdym gospodarstwie rolnym. Używa się ich zarówno przed zasiewem pola, jak i bezpośrednio po orce. Brona talerzowa to maszyna uprawowa należąca do grupy agregatów biernych. Jest ona w stanie pracować samodzielnie lub we współpracy z siewnikiem, uzyskując w ten sposób agregat uprawowo — siewny. Brony talerzowe są w stanie jednocześnie przygotować oraz zasiać glebę. Składają się one z dwóch lub większej liczby osi, na których znajdują się wklęsłe dyski. Całość konstrukcji jest osadzona na gumowych stabilizatorach oraz wałach ugniatających. Poruszanie się po gospodarstwie rolnym przyczynia się do wprawienia brony talerzowej w ruch, na skutek czego uzębione talerze zaczynają rozcinać i obracać glebę. Pod względem działania, brony talerzowe zastępują pług. Podobnie jak on, tworzące wspomnianą maszynę tarcze odwracają i kroją ziemię. Tym, co odróżnia bronę talerzową od pługa jest to, że je specyficzna konstrukcja pozwala na ustawienie odpowiedniego kąta nachylenia talerzy do talerzówki, dzięki czemu możliwe jest dogłębne mieszanie resztek, które stanowi podorywkę odwracającą glebę.

Jak już zostało wspomniane, głównym zadaniem brony talerzowej jest przygotowanie roli po orce lub zbiorach. To jednak nie jedyne jej zastosowania. Może być ona bowiem wykorzystywana także do cięcia lub uprawy roślin motylkowatych czy walki z chwastami (więcej na ten temat — w dalszej części tekstu). Warto zdawać sobie sprawę z tego, iż w zależności od rodzaju gleby na danym ternie zmieniać będzie się zapotrzebowanie na moc brony talerzowej. Gdy jest ona lekka, zastosowanie znajdują maszyny nie wymagające dużej mocy ciągnika. W mokrych, ciężkich warunkach, najlepiej sprawdzają się natomiast nieco mocniejsze urządzenia.

Przy pomocy brony talerzowej można wykonywać prace, takie jak: mieszanie gleby z rozrzuconym obornikiem lub nawozem mineralnym, usuwanie chwastów, przykrywanie nasion warstwą ziemi po zasiewach, podorywka (płytka orka do głębokości nie większej niż 10 centymetrów, którą wykonuje się latem, po żniwach; brona talerzowa pomaga tu dokładnie pokryć resztki pożniwne, by mogły one ulec rozkładowi na skutek braku dostępu do tlenu), spulchnianie gleby (mianem tym określa się zabieg pielęgnacyjny umożliwiający rozluźnienie struktury gleby i jej napowietrzenie) oraz ugniatanie, rozbijanie i kruszenie zbitych brył na roli (przyczynia się to do zmiękczenia wierzchniej warstwy gleby).

Zobacz nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do maszyn rolniczych.

Sprawdź nasze produkty z tej kategorii: 

[product id="1792, 1791, 1780, 1790, 1788, 1782, 1772, 1776, 1773, 1781, 1789, 1785"]

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl