Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Alpaki - najważniejsze fakty, jak wygląda hodowla i ich cenna wełna 0
Alpaki - najważniejsze fakty, jak wygląda hodowla i ich cenna wełna

Jeśli jesteś rodzicem i razem z dziećmi odwiedzasz różnego typu turystyczne farmy, z pewnością spotkałeś alpaki. Te urocze zwierzęta pochodzące z Peru to nie tylko sympatyczna atrakcja, ale przede wszystkim źródło aksamitnego włókna zwanego „złotem Inków”. Przeczytaj o cennym runie alpak, ich hodowli i ciekawych faktach z życia tych zwierząt.

Co warto wiedzieć o alpakach?

Alpaki to podobne do lam kuzynki wielbłądów pochodzące z Ameryki Południowej. Są mniejsze niż lamy, ale mają podobną sylwetkę, długą szyję i nogi oraz krótki ogonek. Uroku dodaje im mała głowa z grzywą i dużymi (w przeciwieństwie do lam) spiczastymi uszami.

Te urocze zwierzęta znane są z łagodnego usposobienia i przyjaznego nastawienia zarówno do zwierząt jak i ludzi. Dlatego, wielu hodowców posiada Alpaki nie tylko, ze względu na cenną wełnę, ale też miłą atrakcję turystyczną. Coraz więcej hodowców jest także nakierowanych na terapię z Alpakami dzieci i osób z niepełnosprawnościami.

Alpaki są nie tylko urocze, ale, też bardzo inteligentne, przeczytaj kilka ciekawych faktów na temat Alpak:

  • Alpaki zostały oswojone w Peru już ponad 6 tysięcy lat temu przez starożytnych Inków, cenili oni włókna Alpaki bardziej niż złoto.
  • Alpaki są dużo mniejsze od lam i mierzą 114–150 cm długości plus ok. 20 cm ogona, a ważą w granicach 55–65 kg. Mają bardzo różnorodne ubarwienie, wyróżnia się aż 22 kolory umaszczenia, lecz zazwyczaj są czarne lub brązowo-czarne i białe.
  • Alpaki doskonale komunikują się poprzez mowę ciała. Gdy się boją lub chcą dominować, plują. Ponadto wyrażają emocje także ogonami, które drżą, gdy coś im nie odpowiada.
  • Alpaki przebywają z ludźmi od bardzo długiego czasu, zwierzęta te nie żyją na wolności. Mimo to są zwierzętami stadnymi, dlatego nie jest wskazane, aby hodować pojedynczego osobnika, natomiast już w trio czują się doskonale.

Jak wygląda hodowla alpak? Co jedzą alpaki, jaka jest cena alpaki

Ponieważ zwierzęta te nie potrzebują specjalnych warunków i hodowla alpak jest mało wymagająca, hoduje się je w wielu krajach. Parę lat temu pojawiły się także w polskich gospodarstwach i hodowla tych uroczych zwierząt jest nadal w naszym kraju popularna.

Alpaki potrzebują ogrodzonego pastwiska drzewami dającymi cień, na którym mogą się paść. Ważne jest, by miały też gdzie się schronić przed opadami i wiatrem. Jedzą głównie siano, a latem trawę, lubią także marchew. Zimą warto dokarmić je paszą z mikro i makro elementami.

Potrzebują opieki weterynarza nie tylko w przypadku choroby. Ważne jest, by były regularnie szczepione, odrobaczane i pielęgnowane. Do zabiegów pielęgnacyjnych należy obcinanie zębów i pazurów (nie mają kopyt, lecz łapy z pazurami). Zwierzęta powinny być szczyrzone raz do roku najlepiej na wiosnę.

Cena alpaki różni się w zależności od płci, wieku i predyspozycji hodowlanych. Koszt samicy w ciąży waha się od 10 do 20 tysięcy, cena samca jest niższa i wynosi ok. 8 tys. Dość wysoką cenę za zwierzę wyrównuje niski koszt hodowli i duży popyt na wełnę z Alpak.

Alpaki hoduje się ze względu na walory turystyczne, bardzo rzadko na mięso. Głównym powodem hodowli alpak jest ich cenne runo, z którego pozyskuje się wysokiej jakości włókno.

Jeżeli szukasz części zamiennych do maszyn rolniczych to dobrze trafiłeś. Wejdź i sprawdź nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do ciągników i maszyn rolniczych w bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach.

Wełna z Alpaki — prozdrowotny materiał nie tylko na ubrania (płaszcze czy swetry)

Włókno z runa alpaki słynie z delikatności i jest wyjątkowo jedwabiste w dotyku. Ponadto jest wodoodporne, antyalergiczne i utrzymuje temperaturę. Dlatego z wełny alpak produkowane są kołdry, koce i cała gama ubrań.

Alpaka jest jedynym zwierzęciem mającym wełnę w szerokiej palecie kolorystycznej: od bieli, poprzez dużą gamę beży i brązów, aż do czerni. Z alpaczej wełny produkowana jest przede wszystkim odzież zimowa: swetry, kurtki, płaszcze, ale też sukienki, spodnie, koszule, szale i inne dodatki.

Ponieważ włókna z alpaki są bardzo cienkie i delikatne należy pamiętać o jej odpowiedniego czyszczenia. Wełniane rzeczy wymagają prania ręcznego w niskiej temperaturze najlepiej z użyciem mydła dla dzieci i suszenia na płasko z daleka od światła. Jeśli będziemy dbali o rzeczy z delikatnej wełny alpak, to będą nam służyć długie lata.

Jeśli jesteś hodowcą i myślisz o nowym gatunku lub planujesz rzucić „korpo" i pojechać w Bieszczady pomyśl o hodowli uroczych alpak. Natomiast, gdy nie masz możliwości zajęcia się alpakami, odwiedź te sympatyczne zwierzęta w jakimś mini zoo albo sprezentuj sobie milutki sweterek.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl