Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Co to jest żmijka do zboża inaczej przenośnik ślimakowy. Jak zrobić żmijkę do zboża. 0
Co to jest żmijka do zboża inaczej przenośnik ślimakowy. Jak zrobić żmijkę do zboża.

Żmijka do zboża zwana inaczej przenośnikiem ślimakowym jest urządzeniem rolniczym usprawniającym pracę przy produkcji zboża. Służy do odbioru i transportowania materiałów sypkich takich jak ziarna ze zbiorników typu przyczepa czy kombajn do magazynu, silosu lub siewnika. Ponadto możemy używać jej do mieszania i dozowania zbóż oraz pasz dla zwierząt. Dowiedz się jak działa to urządzenie, poznaj rodzaje oraz parametry przenośników ślimakowych.

Budowa i rodzaje żmijek do zboża

Transport plonów w gospodarstwie rolniczym jest pracą podstawową, którą możemy usprawnić i zautomatyzować, używając odpowiednio dopasowanego do potrzeb przenośnika ślimakowego. Jest on urządzeniem wyposażonym przede wszystkim w silnik elektryczny i rurę ze wbudowanym wałem ze zwojami przypominającymi ślimak. Gdy przenośnik pracuje, wał obraca się, przesuwając ziarno w odpowiednim kierunku. Ze względu na zastosowanie możemy podzielić żmijki do zboża na kilka rodzajów.

Przenośnik czerpiący

Żmijka do zboża wyposażona w czerpnię jest najpopularniejszym i niedrogim rodzajem przenośnika ślimakowego. Czerpnia łatwo wsuwa się w pryzmę ziarna, nabiera je i ładuje do miejsca docelowego na przykład na przyczepę ciągnika.

Przenośnik ślimakowy koszowy

Ten rodzaj żmijki do zboża wykorzystywany jest przeważnie podczas żniw. Posiada on kosz zasypowy i umożliwia załadunek zboża na przykład z przyczepy do magazynu. Taką żmijkę montuje się zazwyczaj na wózku z windą w celu wygodnego regulowania wysokości podawania ziaren.

Przenośnik hydrauliczny

Hydrauliczny model przenośnika wymaga montażu na przyczepie i jest napędzany hydraulicznym napędem za pośrednictwem ciągnika. Nie ma zatem on własnego silnika. Żmijka hydrauliczna przydaje się zarówno w czasie żniw, jak i podczas siewu, ponieważ umożliwia sprawne przesypanie ziarna z przyczepy bezpośrednio do siewnika.

Przenośnik pionowy

Przenośnik pionowy podobnie jak koszowy posiada kosz zasypowy, jednak transportuje zboże pionowo nawet na znaczną wysokość, dzięki czemu wymaga mniej miejsca i świetnie sprawdza się do załadunku i rozładunku silosów.

Przenośnik taśmowy

Przenośnik taśmowy jest wyposażony w elastyczną taśmę transportującą zboże poziomo lub w pochyleniu poprzez zsuwnię albo kosz zasypowy. Ruch taśmy może odbywać się w obu kierunkach.

Ile kosztuje żmijka do zboża?

Cena przenośnika ślimakowego zależy od jego długości, a co za tym idzie wydajności. Najtańsze żmijki za 2 - 3 tys. zł mają niewielką wydajność około 7 - 10t/h, natomiast zaawansowane żmijki z długim podajnikiem przeznaczone na przykład do napełniania wysokich silosów mają dużą wydajność nawet do 60t/h, lecz ich koszt sięga nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jak zrobić przenośnik ślimakowy?

Możemy sami skonstruować i zamontować żmijkę do zboża. Dzięki temu zaoszczędzimy i jednocześnie dopasujemy sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb.

Zanim zrobisz własny sprzęt, zaplanuj jego parametry oraz oblicz docelową wydajność żmijki. Istotne jest by określić wartość pola przekroju czynnego i skoku wału ślimakowego, prędkość obrotową wału, współczynnik pochylenia przenośnika, masę usypową materiału oraz współczynnik napełnienia koryta. Następnie wylicz wydajność za pomocą odpowiedniego wzoru. Oczywiście możesz w tym celu skorzystać z kalkulatora dostępnego w internecie.

Do zbudowania przenośnika potrzebujesz odpowiednich części przenośnika ślimakowego, takich jak:

  • silnik elektryczny z wyposażeniem (przewody, wtyczka, włącznik),
  • rura,
  • blaszany kołnierz lub osłona,
  • ślimak,
  • koło pasowe,
  • kosz zasypowy,
  • farba antykorozyjna,
  • elementy mocujące (śruby, spawarka)

Budując żmijkę do zboża należy ślimak umieść w rurze połączonej z koszem, a następnie podłącz kołem pasowym do silnika. Przy wyborze silnika warto pamiętać, by miał odpowiednio dobraną moc i prędkość obrotową. Zamontuj osłonę i zabezpiecz metalowe elementy rdzą, malując je odpowiednią farbą.

Podsumowując, staranny wybór odpowiedniej żmijki do transportu zboża znacząco usprawni pracę w gospodarstwie rolnym. Możesz dopasować rodzaj, wielkość i wydajność, a nawet poziom hałasu przenośnika ślimakowego do potrzeb swojego gospodarstwa. To z pewnością opłacalna inwestycja wpływająca na komfort pracy.

W celu zakupienia części żmijki do zboża oraz innych maszyn rolniczych zapraszamy do skorzystania z oferty bogatej naszego sklepu rolniczego.

Jeżeli szukasz części zamiennych do maszyn rolniczych to dobrze trafiłeś. Wejdź i sprawdź nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do ciągników i maszyn rolniczych w bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl