
Żmijka do zboża zwana inaczej przenośnikiem ślimakowym jest urządzeniem rolniczym usprawniającym pracę przy produkcji zboża. Służy do odbioru i transportowania materiałów sypkich takich jak ziarna ze zbiorników typu przyczepa czy kombajn do magazynu, silosu lub siewnika. Ponadto możemy używać jej do mieszania i dozowania zbóż oraz pasz dla zwierząt. Dowiedz się jak działa to urządzenie, poznaj rodzaje oraz parametry przenośników ślimakowych.
Budowa i rodzaje żmijek do zboża
Transport plonów w gospodarstwie rolniczym jest pracą podstawową, którą możemy usprawnić i zautomatyzować, używając odpowiednio dopasowanego do potrzeb przenośnika ślimakowego. Jest on urządzeniem wyposażonym przede wszystkim w silnik elektryczny i rurę ze wbudowanym wałem ze zwojami przypominającymi ślimak. Gdy przenośnik pracuje, wał obraca się, przesuwając ziarno w odpowiednim kierunku. Ze względu na zastosowanie możemy podzielić żmijki do zboża na kilka rodzajów.
Przenośnik czerpiący
Żmijka do zboża wyposażona w czerpnię jest najpopularniejszym i niedrogim rodzajem przenośnika ślimakowego. Czerpnia łatwo wsuwa się w pryzmę ziarna, nabiera je i ładuje do miejsca docelowego na przykład na przyczepę ciągnika.
Przenośnik ślimakowy koszowy
Ten rodzaj żmijki do zboża wykorzystywany jest przeważnie podczas żniw. Posiada on kosz zasypowy i umożliwia załadunek zboża na przykład z przyczepy do magazynu. Taką żmijkę montuje się zazwyczaj na wózku z windą w celu wygodnego regulowania wysokości podawania ziaren.
Przenośnik hydrauliczny
Hydrauliczny model przenośnika wymaga montażu na przyczepie i jest napędzany hydraulicznym napędem za pośrednictwem ciągnika. Nie ma zatem on własnego silnika. Żmijka hydrauliczna przydaje się zarówno w czasie żniw, jak i podczas siewu, ponieważ umożliwia sprawne przesypanie ziarna z przyczepy bezpośrednio do siewnika.
Przenośnik pionowy
Przenośnik pionowy podobnie jak koszowy posiada kosz zasypowy, jednak transportuje zboże pionowo nawet na znaczną wysokość, dzięki czemu wymaga mniej miejsca i świetnie sprawdza się do załadunku i rozładunku silosów.
Przenośnik taśmowy
Przenośnik taśmowy jest wyposażony w elastyczną taśmę transportującą zboże poziomo lub w pochyleniu poprzez zsuwnię albo kosz zasypowy. Ruch taśmy może odbywać się w obu kierunkach.
Ile kosztuje żmijka do zboża?
Cena przenośnika ślimakowego zależy od jego długości, a co za tym idzie wydajności. Najtańsze żmijki za 2 - 3 tys. zł mają niewielką wydajność około 7 - 10t/h, natomiast zaawansowane żmijki z długim podajnikiem przeznaczone na przykład do napełniania wysokich silosów mają dużą wydajność nawet do 60t/h, lecz ich koszt sięga nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
Jak zrobić przenośnik ślimakowy?
Możemy sami skonstruować i zamontować żmijkę do zboża. Dzięki temu zaoszczędzimy i jednocześnie dopasujemy sprzęt do naszych indywidualnych potrzeb.
Zanim zrobisz własny sprzęt, zaplanuj jego parametry oraz oblicz docelową wydajność żmijki. Istotne jest by określić wartość pola przekroju czynnego i skoku wału ślimakowego, prędkość obrotową wału, współczynnik pochylenia przenośnika, masę usypową materiału oraz współczynnik napełnienia koryta. Następnie wylicz wydajność za pomocą odpowiedniego wzoru. Oczywiście możesz w tym celu skorzystać z kalkulatora dostępnego w internecie.
Do zbudowania przenośnika potrzebujesz odpowiednich części przenośnika ślimakowego, takich jak:
- silnik elektryczny z wyposażeniem (przewody, wtyczka, włącznik),
- rura,
- blaszany kołnierz lub osłona,
- ślimak,
- koło pasowe,
- kosz zasypowy,
- farba antykorozyjna,
- elementy mocujące (śruby, spawarka)
Budując żmijkę do zboża należy ślimak umieść w rurze połączonej z koszem, a następnie podłącz kołem pasowym do silnika. Przy wyborze silnika warto pamiętać, by miał odpowiednio dobraną moc i prędkość obrotową. Zamontuj osłonę i zabezpiecz metalowe elementy rdzą, malując je odpowiednią farbą.
Podsumowując, staranny wybór odpowiedniej żmijki do transportu zboża znacząco usprawni pracę w gospodarstwie rolnym. Możesz dopasować rodzaj, wielkość i wydajność, a nawet poziom hałasu przenośnika ślimakowego do potrzeb swojego gospodarstwa. To z pewnością opłacalna inwestycja wpływająca na komfort pracy.
W celu zakupienia części żmijki do zboża oraz innych maszyn rolniczych zapraszamy do skorzystania z oferty bogatej naszego sklepu rolniczego.
Jeżeli szukasz części zamiennych do maszyn rolniczych to dobrze trafiłeś. Wejdź i sprawdź nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do ciągników i maszyn rolniczych w bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach.