
Wóz asenizacyjny to maszyna rolnicza o wszechstronnym zastosowaniu. Pojazd będący rodzajem cysterny służy między innymi do podlewania i nawożenia upraw. Z tego artykułu dowiesz się, do czego służy wóz asenizacyjny i jakie prawo jazdy należy posiadać, aby nim kierować.
Co to jest wóz asenizacyjny?
Wóz asenizacyjny jest urządzeniem (przyczepą) wykorzystywanym głównie w rolnictwie do pobierania, transportu oraz rozprowadzania gnojówki, wody i innych substancji płynnych.
Wóz asenizacyjny ma postać cysterny (beczkowozu) o pojemności od kilku do kilkudziesięciu tysięcy litrów. Jest on wyposażony we własną pompę, dzięki której może samoczynnie pobierać wszelkiego rodzaju substancje płynne i półpłynne. Z powodu substancji płynnych transportowanych w wozie asenizacyjnym, pojazd wykonany jest z materiałów odpornych na korozję.
Do czego służy wóz asenizacyjny?
Wóz asenizacyjny najczęściej wykorzystuje się do przetransportowania cieczy, potrzebnych w gospodarstwach rolniczych. Stosowany jest także między innymi do rozlewania naturalnego nawozu w postaci gnojówki czy gnojowicy na pola uprawne. Takie czynności umożliwiają nawożenie, które pozwala użyźnić glebę, aby otrzymać dobre plony.
Ponadto wóz asenizacyjny można podłączyć do deszczowni i z jego pomocą podlewać pola lub poić zwierzęta przebywające na pastwiskach. Dodatkowo wóz asenizacyjny można wykorzystać w kryzysowych sytuacjach do transportowania lub wypompowywania wody czy gaszenia pożarów.
Rodzaje wozów asenizacyjnych
Producenci wozów asenizacyjnych oferują wiele modeli tych maszyn rolniczych. Wozy asenizacyjne różnią się między sobą przede wszystkim zastosowanymi systemami napełniania i rozładunku oraz pojemnością cysterny.
Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w wozach asenizacyjnych jest próżniowy system pompowania wyposażony w kompresor próżniowy. W niektórych modelach producenci połączyli pompę (kompresor) próżniową z pompą odśrodkową. Kompresor próżniowy jest wykorzystywany do napełniania i opróżniania zbiornika, natomiast odśrodkowy umożliwia opróżnianie beczki przez tzw. działko rozlewające.
Producenci oferują także wozy asenizacyjne wyposażone w inne nowoczesne systemy pobierania i rozprowadzania cieczy. Wozy asenizacyjne dostępne są w wielu pojemnościach zbiornika od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy litrów.
Wóz asenizacyjny — klasyfikacja, rejestracja, homologacja i prawo jazdy
Wozy asenizacyjne wyposażone są w system kół, jednak w przeciwieństwie do pojazdów asenizacyjnych nie posiadają własnego napędu. W związku z tym w celu przetransportowania maszyny musi być ona podłączona do ciągnika.
Klasyfikacja, rejestracja, homologacja wozu asenizacyjnego
Wozy asenizacyjne są kwalifikowane jako przyczepy rolnicze o specjalnym przeznaczeniu, wobec których nie ma obowiązku rejestracji.
Powinny one natomiast spełniać wymagania określone w przepisach o ruchu drogowym, m.in. przez tzw. Dyrektywę maszynową 2006/42/WE. Tak więc w celu uzyskania homologacji wóz asenizacyjny musi spełniać wszystkie określone w przepisach normy dotyczące bezpieczeństwa takie, jak:
- PN-EN 707+A1:2009 Maszyny rolnicze. Wozy asenizacyjne. Wymagania dotyczące bezpieczeństwa.
- PN-EN ISO 12100:2012: „Bezpieczeństwo maszyn. Ogólne zasady projektowania. Ocena ryzyka i zmniejszenia ryzyka”.
- PN-EN ISO 4254-1:2013-08 „Maszyny rolnicze – Bezpieczeństwo Część 1. „Wymagania ogólne”.
Ponadto powinny także spełniać wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz.U. poz. 2022 z 15 grudnia 2016r.).
Wóz asenizacyjny — prawo jazdy
W związku z tym, że wóz asenizacyjny jest przyczepą transportowaną ciągnikiem, stosuje się przepisy dotyczące kategorii prawo jazdy, jaką powinien się legitymować kierujący pojazdami specjalnymi.
Tutaj stosuje się przepisy mówiące, że osoby kierujące pojazdem do 3,5 tony powinny posiadać co najmniej prawo jazdy kategorii B. Natomiast w przypadku pojazdów specjalnych, powyżej 3,5 t, należy legitymować się prawem jazdy kat. C lub T.
Podsumowując, wozy asenizacyjne to maszyny rolnicze o dużej wszechstronności zastosowania. Przydatne są one jako wyposażenie gospodarstw rolniczych, jak i zakładów komunalnych miast i gmin.
Wozy asenizacyjne, aby długo i niezawodnie działały, wymagają przeglądu i konserwacji, a w razie konieczności wymiany zużytych części. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu, w których dostępne są między innymi części do wozów asenizacyjnych.