Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Siewnik do kukurydzy – jaki siewnik do kukurydzy wybrać 0
Siewnik do kukurydzy – jaki siewnik do kukurydzy wybrać

Prawidłowy zasiew jest bardzo istotny dla efektywności uprawy kukurydzy, natomiast na jego jakość wpływa odpowiedni dobór i praca maszyn rolniczych. Kluczową rolę przy siewie kukurydzy oraz innych warzyw i zbóż odgrywa siewnik do kukurydzy. W tym artykule przeczytasz o tym, jak działa ta maszyna rolnicza, jakie modele siewników są dostępne na rynku oraz dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze siewnika do kukurydzy.

Rodzaje i działanie siewnika do kukurydzy

Nowoczesne siewniki punktowe łączone z ciągnikiem (stanowiącym napęd maszyny) pozwalają równomiernie i precyzyjnie rozmieścić zaplanowaną ilość nasion na fragmencie pola przygotowanym pod wysiew. Wyróżniamy dwa rodzaje siewników, mechaniczny i pneumatyczny.pneumatyczny. Różnią się one między sobą się sposobem umieszczania ziaren w glebie.

Siewnik mechaniczny

Siewnik mechaniczny to maszyna starszego typu wyposażona w aparat wysiewający pobierający nasiona ze zbiornika, następnie umieszczając je w bruździe gleby formowanej przez redlicę.

Główną częścią konstrukcji siewnika do kukurydzy jest zbiornik nasienny z umieszczonymi w dolnej części aparatami wysiewającymi napędzanymi mechanicznie przy pomocy koła napędowego. Dozują one nasiona, które są następnie przesypywane do redlic i umieszczane w bruździe.

Zaletą mechanicznego siewnika do kukurydzy jest prosta konstrukcja i niska cena, jednak nie jest on zbyt precyzyjny, a jego praca jest powolna i nie przekracza 9 km/h. Przykładowo mechanicznym. Przykładowymi siewnikami mechanicznymi do kukurydzy są modele Monopill S firmy Kverneland i 4-rzędowy siewnik punktowy Meprozet S100.

Siewnik pneumatyczny

Szybszy i bardziej precyzyjny od mechanicznego siewnika jest typ siewnik pneumatyczny, którego jedną z zalet jest również to, że może pracować na mokrej glebie. Pneumatyczny siewnik do kukurydzy jest obecnie znacznie popularniejszy zwłaszcza w większych gospodarstwach.

Zasada działania siewnika pneumatycznego zależy od systemu, w jaki jest on wyposażony. Wyróżniamy system podciśnieniowy oraz nadciśnieniowy.

W siewniku podciśnieniowym nasiona są przysysane do otworu tarczy podciśnieniem, a następnie transportowane ze zbiornika do redlicy. W wersji nadciśnieniowej siewnika zaś strumień powietrza dociska je do otworu tarczy, jednocześnie usuwając nadmiar ziaren do zbiornika.

Systemy te różnią się też pod względem tempa pracy. Siewnik podciśnieniowy pozwala na wysiew o prędkości do 11 km/h, natomiast nadciśnieniowy jest w stanie precyzyjnie wysiewać ziarno w tempie nawet do 20 km/h, dlatego jest częściej wybierany przez gospodarstwa wielkoobszarowe.

Przykładem siewnika pneumatycznego podciśnieniowego jest model Planter 3 firmy Kuhn. Siewnikiem nadciśnieniowym natomiast jest Kongskilde Aeromat Advance 8.

Wyposażenie siewników do kukurydzy

Siewniki do kukurydzy mogą mieć różną liczbę rzędów, czyli sekcji wysiewających, w zależności od szerokości roboczej i rozstawu międzyrzędowego. Najczęściej spotykane są siewniki 4-rzędowe (Monosem MC Classic) i 6-rzędowe (Kuhn Maxima 2TS), które mają rozstaw międzyrzędowy 75 cm lub 45 cm.

Nowoczesne siewniki do kukurydzy mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje i urządzenia, które poprawiają jakość i wydajność siewu. Przede wszystkim są to elektroniczne systemy kontroli i sterowania siewnikiem, na które składają się między innymi czujniki, terminale, monitory i komputer pokładowy.

Systemy kontroli umożliwiają regulację parametrów siewu takich jak ilość i odległość nasion, głębokość siewu, prędkość jazdy ciągnika rolniczego, zużycie nasion i nawozu itp. Pozwalają też na wykrywanie i sygnalizowanie błędów i awarii, na przykład przepustów, podwójnych wysiewów, zablokowania redlic, braku nasion czy niskiego ciśnienia powietrza.

Wiele siewników do kukurydzy posiada też zintegrowany system nawożenia. Dzięki niemu można jednocześnie prowadzić wysiew nasion i nawozu w odpowiedniej odległości i głębokości. Taki system może być zintegrowany z siewnikiem lub stanowić osobny agregat. Pozwala on na oszczędność nawozu i lepsze wykorzystanie jego składników przez rośliny.

Ponadto coraz większą popularnością cieszą się obecnie siewniki do kukurydzy wyposażone w systemy GPS i ISOBUS z aplikacją Section-Control. Umożliwiają one automatyczne zarządzanie sekcjami siewnika w zależności od ustawienia maszyny na polu. Dzięki temu można uniknąć nakładania się rzędów, zwiększyć dokładność siewu, zmniejszyć zużycie nasion i nawozu, a także poprawić komfort pracy operatora. Systemy te wymagają odpowiedniego oprogramowania i sprzętu. Przykładową maszyną wyposażoną w powyższe systemy jest siewnik punktowy do kukurydzy Maschio Gaspardo MTE 300 ISOBUS– 6R BB XL MTR GENIUS MASTER.

Cena siewnika do kukurydzy

Ceny poszczególnych siewników do kukurydzy zależą od wielu czynników, takich jak rodzaj siewnika (mechaniczny lub pneumatyczny), liczba rzędów, szerokość robocza, pojemność zbiornika, rodzaj napędu oraz wyposażenie dodatkowe.

Prostsze i tańsze są z pewnością siewniki mechaniczne, które można nabyć za kilkanaście tysięcy złotych. Bardziej precyzyjne, minimalizujące straty w ziarnie siewniki pneumatyczne z bogatym wyposażeniem to koszt do około stu tysięcy złotych. Należy pamiętać, że im większy i bardziej skomplikowany jest siewnik do kukurydzy, tym ma większe wymagania sprzętowe co do ciągnika rolniczego.

Warto zatem przed zakupem siewnika przeanalizować parametry maszyny i dobrać odpowiedni model również do oczekiwań dotyczących tempa pracy maszyny, jej precyzji oraz wymaganych systemów, które usprawniają wysiew.

Podsumowując, siewnik do kukurydzy, chociaż dawniej był prostym sprzętem, obecnie daje dużo większe możliwości i wpływa znacząco na jakość wysiewu nie tylko kukurydzy, lecz także innych ziaren, co umożliwiają wymienne tarcze.

Szeroki wybór modeli siewników do kukurydzy pozwala na dopasowanie sprzętu do potrzeb małych, średnich oraz dużych gospodarstw, optymalizując pracę, skracając jej czas, a także minimalizując straty. W uprawie ważnym aspektem jest również dostępność części wymiennych zarówno do siewnika do kukurydzy, jak i innych maszyn rolniczych takich jak na przykład zgrabiarka karuzelowa.

Sklep rolniczy Agrel posiada w swojej ofercie części do siewnika. Zapraszamy do zakupów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl