
Pastuch elektryczny
Ogrodzenia elektryczne, tak zwane pastuchy, są powszechnie wykorzystywane w rolnictwie oraz hodowli. Ogrodzenia te służą do kontrolowania oraz utrzymywania stada na wyznaczonym terenie i ochrony pastwisk przed atakiem dzikich zwierząt.
Chcąc korzystać z pastucha elektrycznego, pod uwagę należy wziąć kilka czynników. Zalicza się do nich między innymi gatunek hodowanego zwierzęcia oraz jego cechy charakterystyczne, takie jak na przykład średni ciężar ciała dorosłego osobnika. Na skuteczność impulsu generowanego przez ogrodzenie elektryczne ma między innymi grubość sierści zwierzęcia czy zakres mobilności.
Skuteczny pastuch to taki, który jest w stanie w efektywny sposób odstraszyć zwierzynę i dobrze sprawdza się w przypadku każdego gatunku zwierzęcia hodowlanego. Ogrodzenia elektryczne znajdują zastosowanie na pastwiskach dla owiec i bydła czy wybiegach dla koni. By pastuch był w stanie w należyty sposób spełniać swoją funkcję, niezbędna jest budowa ogrodzenia o stosownej wysokości oraz grubości przewodów.
Wybierając ogrodzenie elektryczne, uwzględnić należy między innymi wspomniane powyżej cechy anatomiczne danego gatunku zwierząt hodowlanych oraz drapieżników, które występują na konkretnym obszarze. Niemniej istotne jest ukształtowanie terenu oraz rosnąca na pastwisku roślinność. Jeżeli chodzi o to ostatnie, godne polecenia są w szczególności pastuchy umożliwiające wypalanie narastającej roślinności. Pozwalają one skutecznie ograniczyć intensywność oraz skalę okresowych zabiegów koszenia oraz wycinania roślinności porastającej granice pastwisk.
Jak działa ogrodzenie elektryczne? Impuls elektryczny rozchodzi się tu od pastucha, przez złącze i przewody, poszukując możliwej drogi powrotnej do ziemi. W momencie, w którym zwierzę dotknie ogrodzenia, znajdujący się w danym punkcie impuls przejdzie przez jego ciało, ziemię i uziemię, zamykając drogę powrotną.
Czym kierować się przy zakupie pastucha elektrycznego? Pierwsza istotna kwestia to możliwość zasilania. Godne polecenia są w szczególności urządzenia na napięcie sieciowe 230 V. Tym, co je wyróżnia jest niski koszt zakupu oraz eksploatacji. Dobrą alternatywą dla nich mogą być elektryzatory autonomiczne. Jeżeli do czynienia mamy z krótkim ogrodzeniem dla zwierząt wrażliwych lub modelem przenośnym, zaleca się zakup kompaktowego elektryzatora zasilanego bateryjnie o mocy 6 lub 12 V. Równie ważna jest wielkość obszaru do ogrodzenia. Paralizator o wydajności na poziomie kilkuset Milidżuli będzie w zupełności wystarczający dla zagrody o wielkości od kilkuset metrów do kilku kilometrów. Modele, w przypadku których parametr ten wynosi kilka Dżuli, znajdzie natomiast zastosowanie w przypadku ogrodzeń o obwodzie obszaru wynoszącym nawet kilkadziesiąt kilometrów. Należy tu zdawać sobie sprawę z tego, że straty na dłuższych odcinkach, w których zostały wykorzystane przewody o wysokiej odporności mogą w znaczącym stopniu ograniczyć wartość energii dostępnej dla zwierząt.
Zainteresowanych zapraszamy do przejrzenia naszej oferty części do pastucha elektrycznego z których samodzielnie można wykonać skuteczne ogrodzenie.
Zobacz także nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do maszyn rolniczych.
Sprawdź nasze produkty z tej kategorii:
[product id="1200, 1201, 2923, 1562, 1341, 1559, 1206, 2909, 1202"]