Ładowacz Cyklop jest maszyną rolniczą ułatwiającą załadunek i wyładunek piasku, żwiru, nawozów, a także plonów takich jak buraki czy ziemniaki. Przy pomocy ładowacza możemy również transportować materiały na niewielkie odległości, kopać, a nawet odśnieżać. Poznaj zasady działania oraz zastosowanie tej prostej, a zarazem bardzo przydatnej ładowarko-koparki.
Historia ładowacza Cyklop i model T-214
Cyklop jest tzw ładowaczem chwytakowym przyczepianym produkowanym w latach 1978 – 2015 przez firmę Pol-Mot Warfama z Wrocławia. Pierwszym modelem ładowacza Cyklopa był model T-200 kompatybilny z ciągnikami klasy 9-14 kN. Standardowo był wyposażony w chwytak do materiałów sypkich oraz widły. Wydajność pompy tego modelu wynosiła około 32l/min w zależności od prędkości obrotowej WOM.
W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych firma Pol-Mot Warfama produkowała kolejne modele ładowacza Cyklop. Poszczególne modele różniły się między sobą pojemnością łyżki, długością i kątem obrotu wysięgnika, a także sposobem montażu i sterowania. Miały również różny udźwig i podnosiły ładunek na różne wysokości. Najbardziej popularny był model T-214, który produkowano od 1985 do 2015 roku.
Ładowacze konkurencyjne dla polskiego Cyklopa były produkowane w ówczesnej Czechosłowacji. Modele UNHZ 500 i UNHZ 750 rozpowszechniły się również na rynku polskim. Ciekawostką jest, że choć ładowacz Cyklop oraz modele UNHZ to różne maszyny produkowane przez różne firmy, nieraz można spotkać określenie ładowacz Cyklop UNHZ.
W 1995 roku firma Pol-Mot Warfama wprowadziła na rynek nowy model T-224, który był przystosowany do współpracy z ciągnikami rolniczymi o większej mocy na przykład Ursusem C-385A o sile uciągu od 14 do 22 kN. Cyklop T-224 był bardziej wydajny od swoich poprzedników. Równolegle wciąż produkowany był model T-214, którego ostatni egzemplarz opuścił fabrykę w 2015 roku, wówczas T-224 nie był już od roku produkowany.
Z czego się składa i jak działa ładowacz Cyklop?
Ładowacz Cyklop jest typem ładowacza chwytakowego przyczepianego. Podstawowymi częściami ładowacza są: łyżka, wysięgnik, pompa hydrauliczna, rozdzielacz hydrauliczny, zawór tłumiący i dzielnik strumienia.
Łyżka umieszczona na wysięgniku może mieć różne wielkości, kształty i rozmiary dostosowane do rodzaju materiału, z jakim ma pracować. Ze względu na materiał ładowacz pracuje łyżką uniwersalną, widłową, chwytakową lub kopiącą. Pompa i rozdzielacz są częściami układu hydraulicznego napędzającego ładowacz. Rozdzielacz hydrauliczny mechaniczny lub elektryczny umożliwia sprawne sterowanie wysięgnikiem oraz łyżką czy chwytakiem, wykorzystując ciśnienie oleju tłoczonego przez pompę. Dzielnik strumienia oleju rozdziela ów strumień na dwa kierunki, aby podnosić wysięgnik oraz sterować łyżką, która otwiera się i zamyka. Zawór tłumiący ładowacza reguluje szybkość opadania wysięgnika.
Ładowacz Cyklop przyczepiamy do ramy traktora i podłączamy zasilanie olejem hydraulicznym bezpośrednio z ciągnika lub z osobnego zbiornika. Wówczas pompa napędzana przez silnik zamienia energię mechaniczną na hydrauliczną, umożliwiając sterowanie ładowaczem Cyklop.
Ładowacz Cyklop i jego zastosowanie
Ładowacz Cyklop nadal jest popularny w gospodarstwach rolnych, chociaż obecnie nie są produkowane nowe modele. Można je jednak nadal wykorzystywać dzięki dostępności wielu części zamiennych takich jak przewody hydrauliczne, koła zębate czy zabieraki pompy.
W małych i średnich gospodarstwach rolnych przy pomocy ładowacza Cyklopa transportujemy na przykład obornik oraz materiały sypkie, przenosimy załadunki ziemniaków, słomy czy żwiru. Możemy również wyposażyć ładowacza w kosz do transportu materiałów lekkich.
Wydajność pompy hydraulicznej ładowacza Cyklopa nie jest wysoka, a więc moc podnoszenia jest niższa w porównaniu z większymi ładowaczami czołowymi, które zwykle pracują w dużych gospodarstwach.
Obsługa i montaż ładowacza chwytakowego są łatwe i nie wymagają dodatkowych narzędzi, dlatego ładowacz Cyklop nadal świetnie się sprawdza w mniejszych gospodarstwach rolnych.
Inne typy ładowaczy rolniczych
Pomimo, że ładowacze chwytakowe, (a w szczególności ładowacz Cyklop), nie tracą na popularności, to na rynku dostępne są także inne typy ładowaczy rolniczych. Takim przykładem jest ładowacz czołowy, który ma wysięgnik obracany w poziomie oraz w pionie. Ma on wysoką wydajność pompy hydraulicznej, dzięki czemu jego praca jest szybsza niż w przypadku ładowacza chwytakowego.
Inny typ to ładowarka teleskopowa z wysuwanym wysięgnikiem. Jest to zaawansowany i droższy sprzęt od ładowacza chwytakowego czy czołowego przeznaczony do pracy w dużych gospodarstwach.
Do wyboru mamy również ładowarkę kołową, która jest najbardziej zwrotna i mobilna, chociaż ma ograniczoną pojemność i wysokość. Jest używana w średnich i dużych gospodarstwach.
Podsumowując, ładowacz Cyklop jest znany i ceniony w Polsce od wielu lat. Obecnie możemy nadal spotkać go w wielu gospodarstwach rolnych, jak również na rynku wtórnym lub w składach części zamiennych. Mimo że produkcja ładowacza Cyklop została zakończona, wciąż produkowane i dostępne są części zamienne, które można kupić w sklepach rolniczych.
Ładowacz Cyklop to maszyna z historią i tradycją, która zdobyła uznanie i sympatię wielu rolników w Polsce, model T-214 zaś nadal cieszy się dużą popularnością.
W naszym sklepie dostępne są części zamienne do ładowacza Cyklop oraz innych maszyn rolniczych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.