
Ziemniaki to jedna z najpopularniejszych i najczęściej uprawianych roślin okopowych na świecie. Uprawę ziemniaków podobnie jak inne prace polowe możemy usprawnić, wykorzystując kombajn okopowy. Maszyna ta zwana popularnie kombajnem do ziemniaków lub kombajnem ziemniaczanym służy do wykopywania, oczyszczania i sortowania ziemniaków, znacznie ułatwiając i przyspieszając zbiór plonów. W tym artykule przeczytasz, jak działa kombajn do ziemniaków, jakie ma zalety i dlaczego warto go mieć w gospodarstwie.
Kombajn do ziemniaków - budowa i zasada działania
Kombajn do ziemniaków wyposażony jest w lemiesz, który podcina redliny i podnosi bulwy z gleby, taśmę transportową, sita oddzielające ziemniaki, wentylator usuwający liście i łodygi oraz kosz lub workownicę, gdzie gromadzą się kartofle gotowe do załadunku. Na efektywność pracy kombajnu do ziemniaków wpływa przede wszystkim pojemność zbiornika oraz szerokość robocza maszyny, czyli to, z ilu rzędów jednocześnie kombajn może zbierać plon.
Kombajny do ziemniaków różnią się pod względem sposobu sterowania i wykorzystują trzy rodzaje napędu: mechaniczny, hydrauliczny i elektroniczny, przeczytaj, czym się one różnią:
- napęd mechaniczny - polega na przenoszeniu mocy z ciągnika za pomocą wałka przekaźnika mocy, który łączy się z przekładnią kombajnu. Jest to mechanizm prosty w budowie i obsłudze, ale ma ograniczoną elastyczność i precyzję. Napęd mechaniczny stosowany jest głównie w kombajnach zawieszanych lub półzawieszanych, które zbierają ziemniaki z jednego lub dwóch rzędów. Przykładem kombajnu z napędem mechanicznym jest kombajn Bolko Z-643;
- napęd hydrauliczny - steruje poszczególnymi elementami kombajnu za pośrednictwem przewodów i siłowników hydraulicznych. Napęd hydrauliczny jest bardziej zaawansowany i niezawodny, ale wymaga większej konserwacji i zużywa więcej paliwa. Jest on wykorzystywany zarówno w kombajnach zawieszanych, półzawieszanych, jak i samojezdnych, które zbierają ziemniaki z jednego, co najmniej dwóch rzędów. Przykładem maszyny z napędem hydraulicznym jest kombajn AVR Puma 3;
- napęd elektroniczny - wykorzystuje silnik elektryczny. To najbardziej nowoczesny i precyzyjny napęd, lecz wymaga największej mocy i jest najdroższy. Napęd ten stosowany jest głównie w kombajnach samojezdnych zbierających ziemniaki z co najmniej dwóch rzędów. Modelem z napędem elektronicznym jest kombajn Grimme SF 150-60.
Rodzaje i wydajność kombajnu do ziemniaków
Wybór kombajnu do ziemniaków zależy od wielu czynników, takich jak wielkość areału uprawy, rodzaj gleby, jakość i ilość bulw, koszty i efektywność pracy. Ogólnie rzecz biorąc, im większa jest powierzchnia uprawy kartofli, tym większa jest potrzeba zastosowania kombajnu o większej wydajności i pojemności. Ze względu na ilość obrabianych rzędów kombajny do ziemniaków dzielimy na jednorzędowe, dwurzędowe i wielorzędowe.
Kombajn do ziemniaków jednorzędowy
Kombajn jednorzędowy jest najprostszym i najtańszym rozwiązaniem, ale również najmniej wydajnym. Nadaje się do małych gospodarstw, gdzie ziemniaki są uprawiane na niewielkich powierzchniach i nie oczekujemy dużej wydajności zbioru. Kombajn jednorzędowy wykopuje ziemniaki z jednego rzędu naraz, co oznacza, że trzeba często zmieniać kierunek jazdy i manewrować maszyną. Od wielu lat popularnym modelem jest Anna Z-644 - półzawieszany kombajn jednorzędowy napędzany wałkiem przekaźnika mocy. Nie posiada on własnego silnika, lecz wykorzystuje moc silnika ciągnika. Prędkość robocza tego modelu i innych tej kasy wynosi 2 - 4 km/h, wydajność zaś 0,2 - 0,4 ha/h.
Kombajn do ziemniaków dwurzędowy
Kombajn dwurzędowy jest bardziej zaawansowany i droższy niż kombajn jednorzędowy, ale również znacznie szybszy i wydajniejszy. Wykorzystuje się go w średnich i dużych gospodarstwach, gdzie większa uprawa wymaga szybkiego i dokładnego zbioru. Kombajn dwurzędowy wykopuje ziemniaki z dwóch rzędów jednocześnie. Jego średnia prędkość robocza wynosi 4 - 10 km/h, a wydajność to około 0,5 - 1,2 ha/h. Przykładem takiego kombajnu jest Kombajn Dewulf R3060, natomiast dużą popularnością cieszy się również model AVR Spirit 9200 z napędem hydraulicznym. Posiada on największy zbiornik w tej klasie o pojemności 8 ton.
Kombajn do ziemniaków wielorzędowy
Kombajn wielorzędowy posiada przeważnie trzy lub cztery zespoły wyorujące, co oznacza, że wykopuje ziemniaki z co najmniej trzech rzędów jednocześnie. Pozwala to na efektywną pracę w bardzo dużych gospodarstwach, gdzie ziemniaki są uprawiane na ogromnych powierzchniach. Przykładem jest kombajn czterorzędowy Ploeger AR-4BX, który posiada zbiornik o pojemności 14 ton i jest napędzany przez silnik Scania DC13 12,7 l. W zależności od warunków glebowych, uprawnych i pogodowych może on zbierać ziemniaki z prędkością o 4 - 10 km/h i wydajnością 3 - 4 ha/h.
Poznaj zalety kombajnu do zbierania ziemniaków
Dzięki możliwości wyboru spośród wielu modeli możemy dopasować odpowiedni kombajn ziemniaczany do naszych wymagań, wielkości pola oraz rodzaju gleby. Kombajn do ziemniaków nie tylko usprawnia pracę i pozwala zebrać plon w stosunkowo krótkim czasie, ale również dba o jakość zbioru. Sprawnie oddziela ziemniaki od ziemi, łęcin i chwastów, zapobiegając uszkodzeniu bulw. Kombajn do ziemniaków dzięki dodatkowemu wyposażeniu może również służyć do zbioru innych warzyw okopowych, np. marchwi, buraków czy cebuli.
Dodatkowe systemy, w które wyposażone są nowoczesne kombajny do ziemniaków, podnoszą precyzję i komfort pracy oraz minimalizują straty zbioru. System automatycznego prowadzenia DAS zapewnia śledzenie redlin, system automatycznej kontroli nacisku APC dostosowuje ciśnienie w oponach kombajnu do warunków glebowych, system monitoringu i diagnostyki pozwala zaś na kontrolę parametrów pracy kombajnu i wykrywa usterki. Niektóre kombajny do ziemniaków są wyposażone w sterowanie komputerowe, umożliwiające łatwą obsługę za pomocą joysticka i ekranu dotykowego oraz systemy GPS i ISOBUS, zwiększające dokładność zbioru. Przykładem takiego kombajnu jest AVR Puma 3.
Podsumowując, kombajn do ziemniaków pozwala na szybki i dokładny, jednoetapowy zbiór plonu, oddzielając ziemniaki od zanieczyszczeń. Wybór kombajnu nie jest prosty, lecz dostępność wielu modeli pozwala na dopasowanie jednego z nich do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Kombajn do ziemniaków jest obecnie niezbędną maszyną dla każdego, kto dba o wysoką jakość zbioru, chce uniknąć strat, zaoszczędzić czas oraz podnieść komfort swojej pracy.
Jeżeli szukasz części zamiennych do maszyn rolniczych to dobrze trafiłeś. Wejdź i sprawdź nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do ciągników i maszyn rolniczych w bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach.