
Facelia błękitna nazywana jest darem dla pszczelarzy i królową wśród zielonych nawozów. Nic w tym dziwnego, ponieważ charakteryzuje się dużą wydajnością nektarową oraz krótkim okresem wegetacji. Ponadto dobrze użyźnia glebę i przeciwdziała jej zachwaszczeniu. Przeczytaj, dlaczego warto wysiewać facelię i kiedy jest na to najlepsza pora.
Facelia błękitna - etymologia i zastosowanie
Facelia błękitna (Phacelia tanacetifolia Benth) to roślina z rodziny ogórecznikowatych, potocznie nazywana wiązanką wrotyczową, pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie występuje jej kilkadziesiąt gatunków. W Polsce najczęściej uprawiana jest facelia błękitna, która chętnie siana jest na paszę, nawóz zielony i przede wszystkim jako roślina miododajna.
Jest rośliną jednoroczną i wegetuje ok. 100 dni. Kiełkuje już ok. ósmego dnia od wysiewu, zakwita między od 5 do 10 tygodni później i kwitnie przez około 5 tygodni. Osiąga do 80 centymetrów, ma owłosioną łodygę i fioletowe kwiaty.
Facelia błękitna doskonała roślina na poplon
Poplon zwany też nawozem zielonym służy do obsiewania pól w celu spulchnienia gleby i nawożenia uprawianych roślin. Poplon składa się z roślin, które mają krótki okres wegetacji i bardzo szybko tworzą drogocenny zielony nawóz. Wśród licznych korzyści poplonu dla roślin wymienia się:
- magazynowanie azotu,
- zapobieganie zachwaszczeniu pól uprawnych,
- nicieniobójczość,
- spowolnienie erozji gleby,
- spulchnianie gleby.
Facelia oprócz tego, że jest bardzo korzystnym dla innych roślin poplonem, jest miododajna.
Jeżeli szukasz części zamiennych do maszyn rolniczych to dobrze trafiłeś. Wejdź i sprawdź nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do ciągników i maszyn rolniczych w bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach.
Facelia błękitna miododajna roślina z drogocennym nektarem
Z powodu szybkiego okresu wegetacji i dobrej aklimatyzacji do warunków pogodowych facelię można wysiewać w różnych terminach. Najlepiej zaplanować jej wysiew tak, by okres kwitnienia wypadał w porze zbierania przez pszczoły nektaru. Pszczoły oblatują roślinę najczęściej w godzinach popołudniowych i wtedy na ok. 40 pszczół przylatuje na 1 m². Natomiast pszczoły także lubią zbierać z niej nektar przez cały dzień nawet po zmroku. W zależności od rodzaju gleby, nawożenia i warunków atmosferycznych w czasie wzrostu i kwitnienia wydajność ta może się różnić. Niemniej jednak jej wydajność miodowa to nawet do 1 t z ha, dzięki czemu facelia znajduje się na czele roślin miododajnych. Miód z facelii jest bardzo jasny, o żółtym lub zielonym odcieniu. Krystalizując się, gęstnieje i staje się coraz jaśniejszy, wręcz biały. Jest delikatny w smaku, odrobinę kwaskowaty z kwiatowym aromatem.
Wysiew i uprawa facelii błękitnej
Facelia jest rośliną bardzo mało wymagającą, rośnie na każdym rodzaju gleb i nie ma specjalnych wymagań klimatycznych (choć lepiej rośnie podczas okresu ciepłego i suchego). Ilość nasion potrzebna do wysiewu zależy od rodzaju gleby. Na glebach żyznych jest 4 - 6 kg/ha na średnich 8 -12 kg/ha, natomiast na słabych glebach aż 14-16 kg/ha. Glebę pod facelię można nawozić, ale ze względu na magazynowanie przez roślinę azotu należy uważać na jego ilość w nawozie. Facelia może przetrwać przymrozki nawet do - 5 stopni, należy jednak pamiętać, że w takich warunkach roślina nie wegetuje. Z tego powodu warto być ostrożnym podczas wysiewu wczesną wiosną. Niemniej jednak glebę facelią można wysiewać od marca do końca lata. Nasiona można także wysiewać późną jesienią tak, aby wykiełkowały, gdy już będzie ciepło. Facelia może rosnąć po każdym przedplonie. Najlepszym okresem wysiewu facelii na miód jest czerwiec, rośliny zasiane końcem czerwca nie wydają nasion i mają dużą wydajność miodową. Dzięki temu obniżony zostaje sierpniowy okres krytyczny w pszczelarstwie.