Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Aplikator do gnojowicy — rodzaje, zalety i sposób działania urządzenia do nawożenia 0
Aplikator do gnojowicy — rodzaje, zalety i sposób działania urządzenia do nawożenia

Rolnictwo od wieków zmienia się i dostosowuje do aktualnych potrzeb, przepisów oraz warunków środowiskowych, wdrażając nowe technologie i metody uprawy. Jednym z takich rozwiązań jest nawożenie wykorzystywaną od starożytności gnojowicą przy użyciu urządzenia rolniczego, jakim jest aplikator do gnojowicy. Z tego artykułu dowiesz się, czym się charakteryzują aplikatory do gnojowicy, jakie są ich rodzaje oraz dlaczego warto je stosować.

Czym skutkuje nawożenie gnojowicą i co to jest aplikator do gnojowicy?

Gnojowica jest płynnym nawozem organicznym składającym się z odchodów zwierzęcych, wody oraz resztek paszy. Zaletą gnojowicy jest to, że jako produkt uboczny hodowli zwierząt jest darmowym nawozem. Ponadto jest ona cennym źródłem składników odżywczych takich jak azot, fosfor i potas, a także innych mikroelementów ważnych dla rozwoju roślin. Uprawy nawożone gnojowicą pozbawione są szkodliwych pescytydów pochodzących ze sztucznych nawozów.

Jednocześnie stosowanie gnojowicy, ze względu na wydzielające się z niej związki negatywnie wpływa na środowisko naturalne. Gnojowica jest między innymi źródłem wydzielania gazów cieplarnianych, takich jak metan i podtlenek azotu. Dodatkowo przenikanie dużej ilości azotu i fosforu do wody przyczynia się do eutrofizacji (nadmiernego rozwoju glonów). Składniki gnojowicy takie jak amoniak i metale mają także negatywny wpływ na glebę.

Na negatywny skutki dla środowiska naturalnego stosowania gnojowicy ma duży wpływ metoda nawożenia, w tym wybór aplikatora do gnojowicy. Aplikator do gnojowicy jest urządzeniem rolniczym, służącym do rozprowadzenia gnojownicy lub samej gnojówki na polach uprawnych i łąkach. Maszyny te są stosowane w celu dokładnego nawożenia upraw i optymalnego wykorzystania gnojowicy.

Aplikatory do gnojowicy montuje się do wozów asenizacyjnych lub beczkowozów. Gnojowica jest pobierana ze zbiornika, a następnie wtłaczana do wylotów urządzenia za pośrednictwem rozdzielacza, zazwyczaj pełniącego także funkcję rozdrabniacza. Następnie nawóz płynie dalej przewodami i w zależności od rodzaju aplikatora w jest w określony sposób rozprowadzany na polach i łąkach.

Aplikatory do gnojowicy - rodzaje

Efekt nawożenia gnojowicą oraz jego wpływ na środowisko naturalne zależy od rodzaju aplikatora i zastosowanej w nim metodzie rozprowadzania nawozu. Do najczęściej stosowanych w rolnictwie urządzeń tego typu należą:

  • Łyżki rozlewające — jest to najprostszy i najtańszy typ aplikatora do gnojowicy. Natomiast zastosowany w nim naglebowy sposób rozprowadzania nawozu (w porównaniu z innymi rodzajami aplikatorów), powoduje największą utratę azotu. Na rynku dostępne są modele dwułyżkowe oraz posiadające większe zestawy łyżek.
  • Miotacze gnojowicy — posiadają specjalne dysze rozpylające, które rozpryskują gnojowicę w formie strumienia, lub drobnych kropel. Dzięki temu możliwe jest dokładne pokrycie dużej powierzchni gleby gnojowicą. Niestety ich zastosowanie również nie ogranicza strat azotu.
  • Rampa z wężami wleczonymi — system węży (zazwyczaj o dużych) przekrojach znajdujący się na rampie, jest dokładnie rozwijany na powierzchni pola. Niektóre modele węży zakończone są specjalnymi końcówkami pozwalającymi na rozprowadzanie gnojowicy u podstawy roślin. Zaletą tego typu urządzenia jest ograniczenie strat azotu oraz równomierne i wydajne nawożenie.
  • Aplikatory płozowe (łyżwowe) - te aplikatory rozprowadzają skutecznie gnojowicę bezpośrednio pod powierzchnią gleby za pomocą płóz (łyżew). Płozy wnikają w glebę i wytwarzają kanały, do których jest wtryskiwana gnojowica. Tego typu aplikacja zmniejsza negatywny wpływ azotu na środowisko.
  • Aplikatory zębowe — zastosowanie w tym modelu różnych rodzajów zębów podnosi efekt nawożenia. Gnojowica jest dozowana do bruzd tworzonych przez zęby, a następnie przykrywana osypującą się ziemią. Korzystanie z aplikatorów zębowych powoduje właściwe wymieszanie gnojowicy z glebą, co zapewnia znaczne ograniczenie strat azotu.
  • Aplikatory talerzowe — zastosowanie tego rodzaju aplikatora w największym stopniu ogranicza straty i emisję azotu do atmosfery. Dostępne są dwa rodzaje aplikatorów talerzowych. Pierwsze to urządzenia o pojedynczych lub podwójnych talerzach ustawionych równolegle, które rozcinają glebę. W powstałe w ten sposób rolki aplikowana jest gnojowica. Aplikatory talerzowe z drugiej grupy podobne są do kompaktowych bron talerzowych i dodatkowo mieszają nawóz z glebą.

Podsumowując, dzięki zastosowaniu aplikatora do gnojowicy możliwe jest równomierne rozprowadzenie nawozu, a takie rozwiązanie zapewnia zwiększenie plonów bez dodatkowych kosztów zakupu nawozu.

Dla lepszych rezultatów zarówno w sferze efektywności uprawy, jak i ograniczenia zanieczyszczenia środowiska należy dostosować wybór typu aplikatora do gnojowicy do potrzeb i warunków. W odniesieniu do pozytywnej roli nawożenia gnojowicą oraz, z uwagi na ochronę środowiska przed jej szkodliwym działaniem zaczęto szukać nowych rozwiązań dotyczących jej rozprowadzania. Takim ekologicznym sposobem na nawożenie gnojowicą jest stosowanie doglebowych aplikatorów do gnojowicy. Jedynym minusem takiego rozwiązania jest koszt urządzenia, albowiem cena doglebowego aplikatora do gnojowicy wynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Natomiast taka inwestycja to nie tylko wydajne nawożenie ale także ochrona środowiska i minimalizacja odoru jaki wytwarza nawóz naturalny.

Jeżeli szukasz części zamiennych do maszyn rolniczych to dobrze trafiłeś. Wejdź i sprawdź nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do ciągników i maszyn rolniczych w bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl