Skontaktuj się z nami!

Chcesz spytać o dostępność części lub dokładną specyfikację napisz do nas!

Skontaktuj się!
Producenci
Co to jest Alternarioza, co ją wywołuje i jak ją zwalczać 0
Co to jest Alternarioza, co ją wywołuje i jak ją zwalczać

Alternarioza ze względu na charakterystyczne objawy nazywana jest suchą chorobą roślin. Występuje na całym świecie i bardzo łatwo się rozprzestrzenia, powodując ogromne straty w plonach. Przeczytaj, co ją wywołuje i jak ją zwalczać.

Czym jest alternarioza i co ją wywołuje?

Alternarioza to choroba roślin porażająca pędy, liście, bulwy oraz owoce. Najczęściej dotyka plantacji cebuli, ziemniaków, pora, buraków, pomidorów, marchwi, a także roślin ozdobnych. Choroba ta wpływa na znaczne pogorszenie rozwoju roślin i przyczynia się do ok. 20% strat w zbiorach. Chorobę wywołują występujące na całym świecie grzyby z rodzaju Alternaria. Grzyby te żyją i rozwijają się w glebie, na roślinach, wilgotnym podłożu. Zarodniki szkodliwych grzybów przenoszone są także w wodzie i w powietrzu. Źródłem choroby są zakażone resztki roślin oraz zakażone nasiona, a do jej rozpowszechnienia przyczyniają się:

  • duża wilgotność,
  • szeroki zakres temperatur,
  • duże opady deszczu,
  • jednostronny płodozmian,
  • resztki pożniwne na glebie.

Do zakażenia alternariozą może dojść bezpośrednio lub poprzez rany i aparaty szparkowe w ciągu kilku godzin. Pierwsze oznaki choroby pojawiają się już po 2–3 dniach, a wytworzenie chorobotwórczych zarodników następuje w ciągu następnych pięciu dni.

Objawy alternariozy na roślinach

Głównymi objawami choroby są koncentryczne, lekko zapadające się małe plamy, przybierające kolor od zielonego do ciemnobrązowego. Plamy chorobowe wyglądem przypominają dziury na tarczy strzelniczej, które następnie przekształcają się w ciemnobrązowe zmiany z żółtą otoczką. Takie zmiany chorobowe nazywane są nekrozami. Ponadto na nerkozach zaobserwować można jasne plamy, z brzegi pofałdowany z widocznym odgraniczeniem od zdrowych części rośliny. W pierwszej fazie zakażenia powstałe nekrozy są dobrze nawodnione. Zaobserwować można „skórzane” plamy pokrywające się ciemnym nalotem zawierającym maczugowate zarodniki. Zakażone liście i pędy mogą się zwijać, lecz pozostają na roślinie.

Jeżeli szukasz części zamiennych do maszyn rolniczych to dobrze trafiłeś. Wejdź i sprawdź nasz sklep rolniczy z pełną ofertą części do ciągników i maszyn rolniczych w bardzo atrakcyjnych i konkurencyjnych cenach.

Przeciwdziałanie alternariozie

Ponieważ źródłem choroby są grzyby, główne działania skupiają się na ograniczeniu rozprzestrzenienia się alternariozy i zalicza się do nich:

  • używanie zdrowych sadzonek i materiału siewnego,
  • sadzenie odmian bardziej odpornych na chorobę,
  • natychmiastowe usuwanie źródeł infekcji (w tym resztek pożniwnych),
  • odpowiednie nawożenie,
  • stosowanie płodozmianu,
  • eliminowanie zachwaszczenia,
  • dbanie o brak uszkodzeń plonów podczas zbiorów,
  • przechowywanie plonów w odpowiednich warunkach.

Ochrona chemiczna roślin przy alternariozie

Poza ograniczeniem źródeł zakażenia i rozpowszechniania się alternariozy w walce z chorobą pomagają zabiegi chemiczne środkami z fungicydami mającymi w swoim składzie mankozeb oraz chlorotalonil. Fungicydy działają na rośliny kontaktowo, układowo oraz dogłębnie. Stosowanie fungicydów należy zacząć już od pierwszych objawów alternariozy. Zazwyczaj wystarczy przeprowadzić jeden zabieg, natomiast w warunkach sprzyjających grzybom lub na odmianach wrażliwych może być konieczne powtórzenie zabiegu. W związku z powszechnym występowaniem grzybów z rodzaju Alternaria choroba ta także bardzo szybko się rozwija i rozprzestrzenia, powodując duże straty w plonach. Dlatego bardzo ważne jest szybkie reagowanie na pierwsze oznaki alternariozy pomidora, alternariozy ziemniaków czy też innych roślin uprawnych i ozdobnych.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl